Zamknij

Postojowe dla gastronomii tylko dla samozatrudnionych

28.10.2020 10:25
Tarcza antykryzysowa 6.0. Dla kogo postojowe?
fot. Daniel Jedzura/Shutterstock (ilustracyjne)

Postojowe, które rząd przyznał branżom poszkodowanym przez II falę pandemii, ominie osoby na umowach cywilnoprawnych - podała "Rzeczpospolita". 

Tarcza branżowa to najnowszy pakiet pomocowy dla gospodarki, który ma pomóc przedsiębiorcom walczyć ze skutkami kryzysu podczas pandemii. Skorzystać z niego mogą jednak tylko ci, którzy bezpośrednio ucierpieli z powodu najnowszych obostrzeń - czyli właściciele restauracji, siłowni, basenów, klubów fitness czy organizatorów wesel.

Wśród narzędzi pomocowych znalazło się postojowe za listopad, ale tylko w przypadku uzyskania przychodu w październiku lub listopadzie niższego o 40 proc. rok do roku. Wiosną rząd wprowadził podobne świadczenie dla samozatrudnionych oraz osoby z umowami cywilnoprawnymi. Jakie są zasady najnowszego postojowego?

Postojowe tylko dla samozatrudnionych

Jednak "Rzeczpospolita" podkreśliła, że postojowe będą mogli uzyskać tylko osoby na działalności gospodarczej. Świadczenie nie będzie dostępne dla osób z umowami o dzieło czy zlecenie np. z restauracji, pubów czy siłowni.

Zobacz także

Rządowa pomoc jest dostępna dla 25 branż, w tym gastronomicznej, targowej, siłowni i klubów fitness, ale też producentów filmowych czy organizatorów wydarzeń artystycznych. - Okres wsparcia z tarczy 6.0 jest niewspółmierny do rzeczywistych potrzeb branży targowej, która od lutego 2020 roku nie ma przychodów - komentowała Beata Kozyra, prezes Polskiej Izby Przemysłu Targowego, cytowana przez "Rz".

Z kolei w ocenie Cezarego Kaźmierczaka, prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), najnowsza tarcza antykryzysowa ma być otwarciem dyskusji o realnym wsparciu dla biznesu podczas kryzysu. - Projekt ustawy oceniamy pozytywnie. Rząd przeznacza na osłonę najbardziej narażonych branż ponad 800 milionów złotych (...) Takie podejście daje przestrzeń do odważniejszych działań w przyszłości, jednak pozostaje niewystarczające - ocenił w rozmowie z dziennikiem.

Zobacz także

Jego zdaniem poza wsparciem finansowym potrzebne jest wsparcie regulacyjne. - Z nadzieją przyjmujemy zapowiedź stworzenia tarczy prawnej - komentował Kaźmierczak.

Tarcza branżowa. Zasady

Nowa rządowa pomoc przewiduje pomoc dla przedsiębiorców z branży gastronomicznej, rozrywkowej (w tym estradowej, targowej, fotograficznej, filmowej), fitness oraz handlowej (w tym targowiska, bazary).

Wsparcie zakłada zwolnienie ze składek ZUS za listopad 2020 r. (w przypadku uzyskania przychodu w listopadzie niższego o 40 proc. rok do roku), świadczenie postojowe za listopad (w przypadku uzyskania przychodu w października lub listopada niższego o 40 proc. rok do roku) oraz dotacja w wysokości 5 tys. zł (w przypadku uzyskania przychodu w października lub listopada niższego o 40 proc. rok do roku).

Zobacz także

"Szacujemy, że z nowych instrumentów skorzysta 200 tys. firm, zatrudniających ponad 370 tys. pracowników. Koszt wsparcia wyniesie ponad 1,8 mld zł" - podała kancelaria premiera.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita