Zamknij

Morawiecki: deficyt budżetowy to nie jest święty Graal

27.03.2020 14:12
Tarcza antykryyzsowa. Morawiecki: deficyt budżetowy to nie jest świętym Graalem
fot. Adam Guz/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki podczas sejmowej dyskusji nad tarczą antykryzysową powiedział, że rząd będzie używać pieniędzy budżetowych do takiego stopnia do jakiego będzie to konieczne. Wezwał również Unię Europejską do zdecydowanych działań w walce z epidemią koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Tarcza antykryzysowa, czyli pakiet ustaw mających złagodzić skutki epidemii koronawirusa, trafiła pod obrady Sejmu. Posłowie zajmują się projektami ustaw na posiedzeniu, w którym część posłów uczestniczy i głosuje w sposób zdalny.

"Dane są zatrważające"

Założenia rządowego projektu przedstawił premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz także

- Musimy zjednoczyć się, by walczyć z koronawirusem, ale nie podejmować tego na zasadzie fałszywego wyboru: czy walczymy o zdrowie publiczne, czy o gospodarkę - podkreślił szef rządu.

Przyznał, że "to co dzieje się na naszych oczach jest największym wyzwaniem ostatnich dziesięcioleci".

Dane, które spływają z poszczególnych państw i agencji ratingowych i wskazujących na perspektywy gospodarcze są zatrważające

Mateusz Morawiecki

Zwracał uwagę, że w USA rekordowe liczby osób zgłosiły się po zasiłek dla bezrobotnych i "te dane pokazują, w jak trudnym położeniu jest gospodarka globalna".

W ocenia premiera trzeba "działać błyskawicznie, musimy działać jak najszybciej, chcemy doprowadzić do tego, by te instrumenty działały już na dniach".

Jak mówił, jego rząd robi wszystko, by spowolnić krzywą wzrostu zachorowań. Podkreślił, że analizy obecnej sytuacji dają "iskierkę nadziei".

Zobacz także

To spowolnienie spowoduje, że nasza służba zdrowia będzie w stanie lepiej świadczyć usługi medyczne, lepiej opiekować się osobami chorymi, tak, żeby nie dochodziło do sytuacji strasznych, jakie widzimy w Hiszpanii i we Włoszech, do segregacji

Mateusz Morawiecki

Tarcza antykryzysowa. Jakie propozycje?

Szef rządu potwierdził, że polska tarcza antykryzysowa to około 10 proc. PKB kraju.

Morawiecki mówił, że proponowane rozwiązania umożliwiają ponowne powiązanie "poszarpanych powiązań gospodarczych".

- Gospodarka, to w końcu przecież również zaufanie i powiązania pomiędzy firmami, między konsumentami obywatelami, a firmami - mówił.

Zobacz także

Dla osób szczególnie dotkniętych w naszej tarczy antykryzysowej, mamy rozwiązania szczególnie do tego dostosowane: pełne zwolnienie z ZUS, mamy zasiłki dla osób, które wcześniej były na umowach zlecenia, na umowach cywilnoprawnych i straciły te umowy

Mateusz Morawiecki

- Dla osób, które są na postojowym, nie tylko dopłata 40 proc. do wynagrodzenia, 40 procent średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, ale również zwolnienie z ZUS - dodał premier.

Morawiecki: czekamy na odpowiedź Unii

Morawiecki przedstawiając projekty tzw. tarczy antykryzysowej w związku z pandemią koronawirusa przypomniał, że pieniądze deklarowane do tej pory, jako wsparcie dla państw przez Komisję Europejską, to środki już wcześniej dla nich rozdysponowane. Potrzebne są dodatkowe środki - zauważył.

Zobacz także

Wierzę, że w sposób spóźniony, przy odpowiedniej stymulacji (...) mówili o tym premier Hiszpanii, premier Włoch, premierzy Grupy Wyszehradzkiej, wraz ze mną kilku innych krajów bardzo mocno podnoszą, że jeżeli Unia Europejska ma utrzymać zaufanie obywateli, musi odpowiedzieć na to w sposób adekwatny

Mateusz Morawiecki

Jaka jest odpowiedz Unii Europejskiej jako całości? Poczekamy - mam nadzieje, że będzie - powiedział Morawiecki.

W ocenie szefa rządu w sprawie epidemii na razie obserwujemy odpowiedź państw narodowych.

Czy 500 plus będzie wypłacane?

Premier mówił, że rząd odzyskał 70 - 80 mld zł z rąk mafii VAT-owskich i przekazał te pieniądze na politykę społeczną. Jak ocenił, stanowi to obecnie - wobec epidemii - bardzo ważny amortyzator.

Całe 500 plus, również na pierwsze dziecko, utrzymujemy. To bufor społeczny dla rodzin, dla tych szczególnie dotkniętych szczególnymi warunkami na polu gospodarczym

Mateusz Morawiecki

Wymienił też 13-emeryturę, wyprawkę szkolną i obniżkę PIT dla młodych. 

Przypomniał, że jesienią zeszłego roku rząd zaproponował budżet bez deficytu, ale "deficyt budżetowy nie jest świętym Graalem".

Zobacz także

Dla nas najważniejsi są Polacy i będziemy używać pieniędzy budżetowych do takiego stopnia, jak to będzie konieczne, ale zarazem do takiego stopnia, które da nam i rynkom zewnętrznym przekonanie co do stabilności naszej polityki monetarnej, fiskalnej i regulacyjnej

Mateusz Morawiecki

Szef rządu zwracał uwagę, że koronawirusa udało się opanować w Chinach, Korei, czy Japonii.

- Chcemy wykorzystywać i wykorzystujemy tamte doświadczenia. To jest nasza metoda na walkę z tą globalną pandemią, która jest pierwszym takim wyzwaniem zdrowotnym dla świata - pomijając wojny - od 1918 roku, od grypy hiszpanki - mówił Morawiecki.

Szef rządu zaapelował o jak najszybsze, zgodne przyjęcie tarczy antykryzysowej, bo - jak mówił - każdy dzień zwłoki oznacza dziesiątki tysięcy bezrobotnych.

RadioZET.pl/PAP