Zamknij

Tarcza antyinflacyjna. Kto i kiedy dostanie pieniądze? Niejasne deklaracje rządu

22.11.2021 15:00
Morawiecki o cenach energii
fot. PAP/Adam Warżawa

Rząd reaguje na wszechobecną drożyznę i obiecuje kolejne wsparcie dla Polaków. Choć tarcza antyinflacyjna miałaby obowiązywać już w grudniu bieżącego roku, to w tej sprawie wciąż więcej jest pytań niż odpowiedzi.

Tarcza antyinflacyjna ma być odpowiedzią na falę podwyżek. Główny Urząd Statystyczny potwierdził, że inflacja w październiku 2021 roku wyniosła 6,8 proc. W jeszcze szybszym tempie rosną ceny paliw, czy energii elektrycznej.

Nowy, rządowy pakiet pomocowy ma wesprzeć Polaków w najwyższych od lat przedświątecznych wydatkach. Rząd deklaruje, że projekt jest „już praktycznie gotowy”. Wciąż jednak z rządu spływają niejasne informacje na ten temat.

Tarcza antyinflacyjna. Kto i kiedy na tym skorzysta?

Tarcza antyinflacyjna ma pomóc konsumentom przede wszystkim w opłaceniu rachunków za prąd. Z danych GUS wynika, że w skali roku za energię elektryczną płacimy prawie 10 proc. więcej.

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk na antenie TVN24 zapowiedział, że tzw. bon energetyczny, czyli długo obiecywane rekompensaty za prąd, trafią do najuboższych rodzin być może dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki pytany 22 listopada 2021 roku w Gdańsku o tarczę antyinflacyjną zadeklarował, że „projekt jest już praktycznie gotowy”, a niektóre elementy nowej tarczy miałyby wejść w życie jeszcze przed Bożym Narodzeniem 2021 roku.

Tarcza będzie zawierała takie elementy, jak obniżenie akcyzy na nośniki energii. O szczegółach powiemy w swoim czasie, projekt jest praktycznie gotowy

Mateusz Morawiecki

Premier mówił także o tym, kto odpowiada za drożyznę na rynku energetycznym.
- Za wysokie ceny energii odpowiada Gazprom, Rosja, Nord Stream 2 oraz ci w Europejskiej Partii Ludowej, którzy nie tylko nie zablokowali Nord Stream 2, ale sprzyjali wybudowaniu tego gazociągu - oświadczył Morawiecki.

RadioZET.pl/PAP