Zamknij

Tarcza antyinflacyjna. Bony na rachunki i obniżka VAT. MF: "szczegóły nawet jutro"

24.11.2021 21:11
Tarcza antyinflacyjna. Bony na rachunki i obniżka VAT
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/EastNews

Tarcza antyinflacyjna zostanie ogłoszona najprawdopodobniej w czwartek (25 listopada 2021). Minister finansów Tadeusz Kościński powiedział, że podwyższona inflacja to cena dynamicznego odbicia po pierwszej fali pandemii, a sytuacja na rynku pracy w Polsce należy do najlepszych w Unii Europejskiej.

Tarcza antyinflacyjna ma być receptą na szalejący wzrost kosztów życia w Polsce. Mówi się, że w ramach nowego projektu mają zostać obniżone stawki VAT na wybrane produkty, a rozważane jest nawet tymczasowe zrezygnowanie z pobierania podatku od wartości dodanej w wysokości 5 procent.
 

Minister finansów Tadeusz Kościński zapowiedział w Sejmie, że „tarcza antyinflacyjna będzie ogłoszona w tym tygodniu, a spodziewam się, że nawet i jutro”. Oznacza to, że szczegóły poznamy najprawdopodobniej w czwartek (25 listopada 2021).

Tarcza antyinflacyjna. Bony na rachunki i obniżenie VAT

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych obradowała w środę (24 listopada 2021) na temat skutków rekordowo wysokiej inflacji. Podczas spotkania Ministerstwo Finansów oraz NBP miały przedstawić stanowisko dot. "informacji na temat drastycznego wzrostu cen towarów i usług w Polsce.”

Tarcza antyinflacyjna będzie ogłoszona w tym tygodniu, a spodziewam się, że nawet i jutro. Pan premier przekaże wszystkie szczegóły, bo one są jeszcze uzgadniane w ministerstwie, ale cel jest taki, aby pomóc najbiedniejszym w społeczeństwie i zamortyzować skutki inflacji

Tadeusz Kościński, minister finansów

Minister finansów podkreślił, że rządowe rozwiązania z tarczy nie zostaną wprowadzone na stałe: „To będzie okresowe, ale będzie działać na tyle długo, że mam nadzieje, że inflacja wróci do normalnych oczekiwań” – dodał Tadeusz Kościński.

Szef resortu finansów dodał, że wpływ podwyższonej  inflacji na dochody budżetu z tytułu VAT, akcyzy oraz podatków dochodowych to ok. 9 mld zł dodatkowych przychodów. W trakcie obrad Komisji Finansów Publicznych stanowisko NBP w sprawie inflacji zaprezentowała I wiceprezes banku centralnego Marta Kightley. Odniosła się m.in. do obserwowanego ostatnio osłabienia złotego.

- Deprecjacja złotego od początku września do teraz wyniosła ok. 4 proc. Jest to w dużej mierze związane z umocnieniem się dolara wobec euro, bo umocnienie się dolara wpływa na osłabienie złotego” – powiedziała wiceprezes NBP.

Dodała także, że sytuacja polskiej gospodarki jest bardzo dobra, bo w III kwartale 2021 roku poziom PKB był o 3,3 proc. wyższy niż przed pandemią.

RadioZET.pl/PAP/Marek Siudaj