Zamknij

Tarcza antyinflacyjna. Czy ruch rządu sprawi, że ceny spadną?

25.11.2021 16:57
Tarcza antyinflacyjna
fot. PAP/Leszek Szymański

Eksperci chwalą tarczę antyinflacyjną rządu, choć nie jest ona pozbawiona wad. Ich zdaniem obniżka podatków skutecznie obniży szalejącą inflację.

Inflacja od wielu miesięcy bije rekordy. Jak potwierdził Główny Urząd Statystyczny, wzrost cen w październiku 2021 roku w skali roku wyniósł 6,8 proc. Rząd zareagował na rosnące ceny, choć zdaniem ekspertów i części polityków – za późno.

W czwartek 25 listopada 2021 roku światło dzienne ujrzała tarcza antyinflacyjna, która ma wesprzeć Polaków w opłacaniu rachunków za prąd czy przy kasie na stacjach benzynowych. W ocenie rządowego pomysłu przeważają głosy uznania.

Tarcza antyinflacyjna zadziała? 

Systemowe rozwiązania podatkowe, na które zdecydował się rząd, należy uznać za krok w dobrym kierunku” - napisał w czwartkowym komentarzu ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka.

Tarcza inflacyjna przedstawiona przez szefa rządu Mateusza Morawieckiego i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina zakłada obniżkę podatków na paliwa i gaz, a także wprowadzenie „dodatku osłonowego”.

  • w okresie styczeń – marzec 2022 roku VAT na energię elektryczną spadnie do poziomu 5 proc. z obecnych 23 proc.
  • od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej, a dodatkowo, od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. 
  •  Obniżka podatku VAT na gaz do poziomu 8 proc., z obecnego 23 proc., na 3 miesiące – od stycznia do marca 2022 r.
  • dodatek osłonowy dla rodzin z określonym, miesięcznym dochodem

Ekspert z Konfederacji Lewiatan przyznał, że zaproponowane metody walki z inflacją są słuszne, a „zaproponowana tarcza nie dzieli Polek i Polaków na lepszych i gorszych, ponieważ wzrost cen dotyka każdego”.

Działania te będą skutecznie obniżały inflację w nadchodzących miesiącach, przy czym wydłużymy okres, kiedy inflacja będzie i tak relatywnie wysoka 

Mariusz Zielonka, Konfederacja Lewiatan

Dodał, że w połowie roku, po zakończeniu obowiązywania tarczy antyinflacyjnej ponownie będziemy obserwować ponadprzeciętne wzrosty cen w skali miesiąca, choć już nie tak wysokie jak obecnie.

- Obniżka akcyzy powinna przynieść spadek cen nośników energii, nie ma jednak co liczyć na wyraźne obniżki, ani tym bardziej na zahamowanie inflacji – mówił z kolei dla redakcji Biznes na RadioZET.pl dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Tarcza antyinflacyjna z lukami

Czego zabrakło w tarczy antyinflacyjnej? Zdaniem eksperta rząd powinien zadbać nie tylko o zmniejszenie rachunków za prąd czy paliwo, ale także codziennych wydatków w sklepach. - Zaproponowane działanie osłonowe, w naszej ocenie nie obniży cen produktów spożywczych – podsumował ekspert.

Poseł Dariusz Klimczak z PSL nie kryje rozczarowania i uważa, że tarcza antyinflacyjna pojawiła się „za późno”.

Przedstawiciel ludowców dodał, że oczekiwałby od rządu, by tarcza działała dłużej niż do marca. Jak długo? - Aż do skutku, gdy ceny spadną – mówił poseł.

Rząd naprawia własne błędy?  

- Premier myli się, twierdząc, że za wysoką inflację odpowiadają głównie czynniki zewnętrzne. Tarcza antyinflacyjna w takiej skali byłaby niepotrzebna, gdyby NBP wcześniej i zdecydowanie zareagował na szybki wzrost cen - dodał przedstawiciel Konfederacji Lewiatan.

W sprawie tarczy antyinflacyjnej wciąż jest więcej pytań i odpowiedzi, na zwrócili uwagę także parlamentarzyści z Lewicy. - My oczekujemy konkretów - ile pieniędzy budżet państwa przeznaczy na rekompensaty? Kiedy te rekompensaty będą? – pytali posłowie Lewicy podczas konferencji prasowej.

RadioZET.pl/PAP