Zamknij

Tarcza antyinflacyjna 2.0. Znamy szczegóły nowego pakietu w walce z drożyzną

11.01.2022 14:31
Morawiecki o nowej tarczy
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/east news

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły nowej tarczy antyinflacyjnej. To już drugi rządowy pakiet reform wdrażanych w związku z szalejącą inflacją.

Tarcza antyinflacyjna w nowym wydaniu zostanie wdrożona już w lutym 2022 roku – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Pierwsza tego typu tarcza weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Zakładała ona m.in. obniżkę podatków na energię i paliwa, a także wypłaty dodatku osłonowego.

Podczas prezentacji kolejnej tarczy szef rządu wyjaśnił, kto jest winny podwyżkom i rosnącej inflacji, która w grudniu 2021 roku wyniosła rekordowe 8,6 proc. Jak mówił, „większość czynników wpływających na ceny leży poza granicami Polski”. Jak wskazał, że wzrost cen energii odpowiada w dużej mierze Rosja i polityka klimatyczna UE.

Tarcza antyinflacyjna 2.0

Od 1 lutego na 6 miesięcy rząd wdroży nowe rozwiązania:
-Z 23 proc. na 8 proc. obniżka VAT na paliwo. Zysk? Do 70 groszy zysku na litr paliwa.
-VAT na żywność spadnie do 0 proc. Efekt? Niższe ceny produktów w sklepach.
-obniżka VAT na nawozy do 0 proc.
-zniesienie podatku na gaz
-obniżka VAT na prąd do 5 proc. 
-VAT na ciepło spadnie do 5 proc. 

Czy stać nas na kolejną tarczę antyinflacyjną? - Budżet w czasach naszych poprzedników był dziurawy, a dziś jest stabilny. Dług maleje, a PKB rośnie. My pracujemy na to, by chronić rodziny i zmniejszać inflację – mówił premier.

RadioZET.pl