Zamknij

Tarcza antyinflacyjna 2.0 stanie się faktem. Sejm jest za

13.01.2022 19:05
Tarcza 2.0 stanie się faktem
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Już w lutym 2022 roku ma zacząć obowiązywać nowa tarcza antyinflacyjna. Sejm poparł obniżkę podatków na żywność, gaz i paliwa.

Tarcza antyinflacyjna obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku. To rządowa odpowiedź na inflację, która w grudniu 2021 roku sięgnęła 8,6 proc. rok do roku. Minęło kilkanaście dni od wejścia w życie pierwszej tarczy, a posłowie już uchwalili kolejną.

Sejm poparł projekt noweli ustawy o VAT, która zakłada obniżenie tego podatku na żywność, nawozy, gaz, ciepło i paliwa. Oto szczegóły nowej tarczy.

Tarcza 2.0 od lutego 2022 roku

Sejm uchwalił nowelę ustawy o VAT, która przewiduje czasowe obniżenie stawek podatku VAT:

  • Do zera spadnie VAT na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 proc.
  • Z 23 proc. do 8 proc. ma spaść stawka tego podatku na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG.
  • Dla nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej i innych środków wspomagających produkcję rolniczą VAT ma spaść z 8 proc. do zera.
  • VAT na gaz ma spaść z 8 proc. do zera, na energię cieplną z 8 proc. do 5 proc.
  • W przypadku energii elektrycznej utrzymana zostanie obniżona stawka podatku w wysokości 5 proc.
  • Obniżenie stawki VAT do zera ma objąć takie produkty spożywcze - opodatkowane stawką 5 proc.
  • W przypadku środków wykorzystywanych do produkcji rolnej obniżka VAT z 8 proc. do zera obejmie m.in. nawozy i środki ochrony roślin

To elementy nowej tarczy antyinflacyjnej, która ma wejść w życie 1 lutego 2022 roku. Obniżone stawki podatku mają obowiązywać do końca lipca 2022 roku.

Premier liczy, że przedsiębiorcy, także ci, którzy stracili na Polskim Ładzie, nie wykorzystają obniżki VAT na żywność i nie podniosą cen. Przedsiębiorcy obawiają się jednak, że jest to jedyna droga, by przetrwać czas rekordowo wysokiej inflacji i stawić czoła wydatkom, jakie przyniósł części z nich Polski Ład. Eksperci nie mają złudzeń: albo dojdzie do bankructw, albo tarcza antyinflacyjna w połowie roku przyniesie rekordową drożyznę.

Ustawa przewiduje, że obniżone stawki podatku od towarów i usług mają obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. Dochody budżetowe z tytułu podatku VAT za sprawą nowej tarczy mają skurczyć się o ponad 11 mld zł.

RadioZET.pl/PAP