Zamknij

Tarcza PFR: 4,2 mld zł w rękach przedsiębiorców

03.02.2021 13:20
Tarcza PFR: 4,2 mld zł w rękach przedsiębiorców
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews

Przez dwa tygodnie 34 tys. firm otrzymało od PFR łącznie 4,2 mld zł. Pieniądze pochodzą z Tarczy Finansowej 2.0.

Lockdown był powodem opracowania przez rząd tarczy antykryzysowej. Zamrożona gospodarka i krajowe obostrzenia spowodowały zastój w wielu branżach i wpłynęły negatywnie na tysiące biznesów.

Rząd stara się w części rekompensować straty przedsiębiorców.Tylko w ciągu dwóch tygodni Polski Fundusz Rozwoju przekazał 4,2 mld zł z tarczy 2.0 na konta 34 tysięcy polskich firm. Wśród nich jest 700 klubów fitness.

Tarcza finansowa 2.0

Działania w ramach Tarczy Finansowej 2.0 realizowane są od 15 stycznia 2021 roku.Właściciele firm przyznają, że wsparcie od rządu jest ważne, ale ich zdaniem przekazywane środki nie są wystarczające na utrzymanie biznesu w czasie pandemii koronawirusa.

Wartość programu Tarczy Finansowej PFR 2.0 to 13 mld zł. Mikrofirmy otrzymają 6,5 mld zł (podmioty zatrudniające od 1 do 9 osób), a przedsiębiorstwa, w których pracuje od 10 do 249 pracowników otrzymają łącznie 6,5 mld zł.

Lockdown w gastronomii i branży fitness

Paweł Borys stojący na czele PFR powiedział w TVP 1, że rozumie trudną sytuację lokali gastronomicznych i sportowych.

Jako PFR robimy wszystko, żeby tym firmom zapewnić bezpieczeństwo finansowe. Wypłaciliśmy subwencje w wysokości 4,2 mld zł dla ponad 34 tys. firm. Jest tam w tym gronie blisko 700 klubów fitness w całej Polsce. Umowa jest jasna - rząd pomaga, ale należy przestrzegać restrykcji

Paweł Borys,prezes PFR

Przestrzeganie obostrzeń to priorytet. Szef PFR dodał, że firma, która je łamie nie może otrzymać rządowego wsparcia lub będzie musiała je zwrócić. Do tej pory nikomu nie została odebrana przyznana subwencja.

Pozew za lockdown

Czy polski rząd liczy się z możliwością pozwów z żądaniem odszkodowania za lockdown i zamrożenie gospodarki? Szef PFR odpowiedział, że priorytetem są działania mające na celu interes publiczny, takie same jak większość krajów w UE.

- Jeżeli mówimy o naprawieniu szkód, to ta szkoda musi powstać. Jeżeli firmy mogły liczyć na 170 mld zł wsparcia, które znacząco przekracza, to są dane GUS, straty sektora przedsiębiorstw, to jestem przekonany, że pozwy, nie są uzasadnione - powiedział Paweł Borys, prezes PFR.

Według danych z Prokuratorii Generalnej, dotychczas wpłynęły dwa pozwy z żądaniami odszkodowawczymi wobec rządu. Jeden od właściciela galerii handlowej na kwotę 215 tys. zł, a drugi od właściciela siłowni o wartości 458 tys. zł.

RadioZET.pl/PAP