Zamknij

Tarcza Finansowa. Przedsiębiorcy zapłacą podatek od pożyczki?

20.05.2020 09:50
Tarcza Finansowa. Pożyczka z PFR a podatki
fot. Piotr Kamionka/REPORTER/East News

Czy od pożyczki udzielonej przedsiębiorcom w ramach Tarczy Finansowej należy opłacić podatek? Są wyjaśnienia Ministerstwa Finansów.

Tarcza finansowa to jeden z najważniejszych punktów rządowego wsparcia dla firm, które stanęły przed widmem kryzysu podczas pandemii koronawirusa.

Skorzystać z puli 100 mld zł subwencji państwowych mogą mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie firmy oraz duże spółki. Chodzi o pożyczki, o które można ubiegać się w bankach komercyjnych.

Pożyczki z Polskiego Funduszu Rozwoju. Kiedy trzeba zapłacić podatek?

Resort finansów rozwiewa wątpliwości przedsiębiorców i wyjaśnia, że pożyczki udzielane firmom przez banki traktowane są jako subwencja finansowa. W konsekwencji podatnicy nie zaliczają ich do przychodów podatkowych.

Zobacz także

Wypłata środków przez PFR jest dla przedsiębiorcy neutralna podatkowo. Przedsiębiorca może korzystać z całej kwoty finansowania” – czytamy w objaśnieniach Ministerstwa Finansów.

Zobacz także

Taka subwencja może zostać udzielona każdej osobie prowadzącej działalność gospodarczą. Co do zasady, pożyczka ta podlega zwrotowi. Jak tłumaczy resort finansów, podatnicy nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kwoty zwróconej pożyczki. Tak samo jak wypłata kwoty pożyczki przez PFR, jej zwrot również jest dla przedsiębiorcy neutralny podatkowo. Innymi słowy, nie trzeba płacić podatku ani od zaciągnięcia, ani od spłaty pożyczki.

Inaczej jest w przypadku umorzenia spłaty subwencji. Taka pożyczka może bowiem zostać umorzona w wyjątkowych przypadkach w części nieprzekraczającej 75 procent. Resort tłumaczy, że kwoty umorzonych zobowiązań stanowią przychód przedsiębiorcy, a wówczas konieczna jest zapłata podatku.

Umorzenie kwoty pożyczki stanowi przysporzenie dla przedsiębiorcy, zasady prawa podatkowego wiążą z tym zdarzeniem powstanie zobowiązania podatkowego. Możliwość dokonania w 2021 roku częściowego zwolnienia z podatku dokonanych umorzeń analizowane będzie przez Ministerstwo Finansów we współpracy z PFR 

– czytamy w objaśnieniach

RadioZET.pl/gov.pl