Zamknij

Tarcza Finansowa PFR. Dofinansowanie biznesu i umorzenie pożyczek

06.11.2020 13:57
Wsparcie dla firm z PFR
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił podczas konferencji prasowej 10 zmian dla biznesu. Chodzi o pomoc dla poszkodowanych przez lockdown branż.

Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju warta jest ponad 60 miliardów złotych. Przewiduje ona m.in. dofinansowanie działalności i umorzenie już pobranych subwencji.

- Dziś znów musimy dopasować instrumenty finansowe do pomocy branżom objętym zamrożeniem. Cały świat zmaga się z problemami gospodarczymi, my staramy się je rozwiązać i wychodzić naprzeciw potrzebom przedsiębiorców – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Subwencje z PFR. Na czym polega wsparcie?

Dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami to jedna z form wsparcia dla przedsiębiorców. Mowa o sektorach, które zostały objęte lockdownem lub ich działalność została ograniczona. Tak było w przypadku gastronomii, branży fitness czy eventowej.

 

Ten pakiet został skonstruowany w taki sposób, żeby każda firma, w szczególności z tych branż najbardziej dotkniętych mogła skorzystać z kilku instrumentów jednoczenie

Mateusz Morawiecki

Tarcza Finansowa PFR zakłada subwencje dla takich firm w wysokości do 70 procent niepokrytych przychodami kosztów stałych. Jest jeden warunek, by skorzystać z pomocy – firma musi odnotować 30-proc. spadek przychodów w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku.

Rządowe wsparcie zakłada też umorzenie subwencji finansowych z PFR dla MŚP dla sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30 procent.

RadioZET.pl/PAP