Zamknij

Tarcza 9.0. Umorzenie składek dla przedsiębiorców

14.06.2021 17:03
Tarcza 9.0. Umorzenie składek dla przedsiębiorców
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews

Przedsiębiorcy do końca czerwca 2021 roku mogą składać wnioski o umorzenie wsparcia z tarczy antykryzysowej za marzec i kwiecień. Z takiej możliwości skorzystało już wielu właścicieli firm poszkodowanych przez pandemię.

Lockdown był jednym z najtrudniejszych okresów prowadzenia działalności gospodarczej dla właścicieli firm z zamrożonych sektorów. Przedsiębiorcy z wielu branż zmuszeni byli przerwać lub znacznie ograniczyć funkcjonowanie swojego biznesu.

Wsparciem ze strony rządu były m.in. tarcze antykryzysowe. W ramach Tarczy 9.0 Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwolnił przedsiębiorców ze składek na marzec i kwiecień w łącznej wysokości 631 mln zł. Na samym tylko Śląsku umorzone należności to 68,7 mln zł.

Tarcza 9.0. Umorzone składki dla przedsiębiorców

Wnioski do oddziałów ZUS można składać do końca czerwca 2021 roku. W województwie śląskim wpłynęło już ponad 30 tys. dokumentów.

Przypominam, że składamy je tylko elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Termin nieprzekraczalny na przesłanie dokumentu to 30 czerwca, dlatego warto się pospieszyć, bo czasu zostało niewiele. Jeśli firma ma obowiązek samodzielnego sporządzania dokumentacji rozliczeniowej, to w tym terminie musi dostarczyć również dokumenty rozliczeniowe za marzec i kwiecień

Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka ZUS województwa śląskiego

Obecnie obowiązująca tarcza antykryzysowa pozwala uzyskać zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021. Możliwe jest także aż pięciokrotne otrzymanie świadczenia postojowego. Do poniedziałku (14 czerwca 2021) wpłynęło 272 tysiące wniosków o umorzenie składek za trzeci i czwarty miesiąc bieżącego roku.

Wnioski o umorzenie wsparcia z tarczy antykryzysowej

Kto może się starać o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej? Pieniądze przysługują przedsiębiorcom, którzy działali przed listopadem 2020 roku i na 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu.

Istotne jest również wykazanie spadku przychodów minimum o 40 proc. Jak wygląda weryfikacja tego warunku?Dzieje się to przez porównanie przychodu w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego.

- O wsparcie mogą wystąpić przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce COVID-19. To ponad 60 branż, w tym te, które już wcześniej otrzymały pomoc w ramach poprzedniej tarczy oraz kilkanaście kolejnych rodzajów działalności, w tym: salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych - regionalna rzeczniczka ZUS województwa śląskiego Beata Kopczyńska.

Zwolnienie ze składek oznacza, że są one zapisane na koncie przedsiębiorcy i koncie ubezpieczonych, mimo że nie zostały przelane pieniadze na ten cel. W efekcie nie ma żadnych negatywnych konsekwencji w postaci niższego przyszłego świadczenia za ten okres ani dla biznesmena, ani dla osoby u niego zatrudnionej.

RadioZET.pl/PAP