Zamknij

Tarcza 8.0. Przedsiębiorcy zwolnieni ze składek za luty

19.03.2021 10:45
Tarcza 8.0. Zwolnienie ze składek za luty 2021. Jakie warunki
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/EastNews

ZUS poinformował o kolejnej możliwości skorzystania ze zwolnienia z płacenia składek. Tym razem właściciele firm mogą wnioskować o umorzenie płatności za luty 2021. Jakie warunki muszą spełnić?

Lockdown to duże utrudnienie dla wielu przedsiębiorców, którzy od lat prowadzą biznesy w branżach, podlegających obecnie rządowym obostrzeniom.

Jest też sporym obciążeniem dla budżetu państwa, ponieważ każdego dnia generuje miliardowe koszty.

Tarcza 8.0 Zwolnienie ze składek za luty 2021

Właściciele firm mogą zwrócić się z prośbą o zwolnienie z płacenia składek za luty 2021. Przysługuje im również świadczenie postojowe, z którego mogą skorzystać maksymalnie trzykrotnie. Rozszerzone formy wsparcia obowiązują od początku marca. Zmiany wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wsparcia przedsiębiorców poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19.

Po zmianie przepisów, przedsiębiorcy z niemal 50 różnych branż mogą uzyskać pomoc z ZUS. Zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej

Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Rzecznika ZUS informuje, że przedsiębiorcy mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za styczeń 2021 r. albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r., albo za luty 2021 r.

Tarcza antykryzysowa. Brak opłat za luty

Z pomocy mogą skorzystać właściciele firm z 50 różnych branż. Mogą się po nie zgłosić m.in. przedsiębiorcy działający w sektorze fitness, gastronomicznym, turystycznym, obiektach noclegowych, uzdrowiskach, obiektach kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki i fizjoterapeuci.Z płatności składek za grudzień i styczeń zwolnieni są także taksówkarze i podmioty prowadzące usługi wspomagające transport.

Do kiedy można złożyć wniosek? Nowe rozporządzenie przesunęło ostateczny termin na 30 kwietnia 2021 r. Do tego czasu przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek RDZ-B7. Natomiast maksymalnie do 31 marca 2021 właściciele uprawnionych firm muszą dostarczyć dokumenty rozliczeniowe za wnioskowany okres. Wyjątkiem jest zwolnienie z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów.

RadioZET.pl/ZUS