Zamknij

Tarcza 7.0 już działa. Przedsiębiorcy mogą starać się o pieniądze

01.02.2021 12:35
tarcza 7.0 już działa
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Przedsiębiorcy z branż objętych lockdownem mogą liczyć na kolejne rządowe wsparcie. Wracają dotacje i zwolnienia z ZUS.

Lockdown został przedłużony przynajmniej do 14 lutego. Zakaz prowadzenia działalności dotyczy m.in. siłowni, barów, restauracji i hoteli.

Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na dodatkowe wsparcie. 1 lutego weszły w życie nowe przepisy, a do wzięcia jest ponad 5 mld złotych.

Zwolnienie z ZUS, postojowe, nowe dotacje. Ruszył nowy pakiet dla firm 

5 tysięcy złotych dotacji na pokrycie bieżących kosztów działalności i  zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne. To główne założenia kolejnego pakietu osłonowego dla firm.

Kto tym razem skorzysta? Wsparcie jest skierowane m.in. do hoteli, restauracji, obiektów kulturalnych, pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, sprzedawców detalicznych żywności na straganach i targowiskach.

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z czterech form wsparcia:

Dofinansowanie do miejsc pracy. Firmy mogą ubiegać się o wypłatę z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników na trzy miesiące. Warunek? Przychód w ciągu ostatnich trzech miesięcy musi być niższy o co najmniej 40 proc. Wnioski można składać do 31 marca 2021 roku.

Świadczenie postojowe. 2080 złotych znów jest do wzięcia. ZUS wypłaci pieniądze tym przedsiębiorcom, którzy odnotowali 40 proc. spadek przychodów.

Dotacja w wysokości 5 tysięcy złotych. Prowadzący działalność gospodarczą mogą uzyskać dotację na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia biznesu. Starosta może, na podstawie umowy, udzielić jednorazowej dotacji ze środków Funduszu Pracy. Dotacja jest przeznaczona dla mikroprzedsiębiorców i małych firm, których przychód z działalności uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku w wyniku pandemii jest o co najmniej 40 proc. mniejszy.

Zwolnienie z ZUS. Mowa o składkach na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych. Zwolnienie ma dotyczyć okresu od 1 stycznia 2021 r. do 31 stycznia br. albo za okres od 1 grudnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r., wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za te okresy. Warunek? Przedsiębiorca musi płacić składki przynajmniej od końca października 2020 roku i odnotować 40 proc. spadek przychodów.

RadioZET.pl/PAP