Zamknij

Tarcza 6.0 ruszyła. Postojowe i zwolnienia z ZUS

30.12.2020 09:40
Zwolnienie z ZUS i świadczenie postojowe od 30 grudnia. Dla kogo
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

30 grudnia zaczęła obowiązywać najnowsza tarcza antykryzysowa, zwana także tarczą 6.0. Przedsiębiorcy mogą otrzymać świadczenie postojowe i zwolnienie z ZUS.

Tarcza antykryzysowa ma pomóc pracownikom i pracodawcom poszkodowanym przez lockdown. Tarcza 6.0, czyli tarcza branżowa, poza węższym gronem beneficjentów, nie różni się od poprzednich pakietów pomocowych.

Od 30 grudnia przedstawiciele wybranych branż mogą ubiegać się o świadczenie postojowe i zwolnienie z ZUS. Od piątku 1 stycznia pobór opłaty targowej zostanie zawieszony.

Świadczenie postojowe. Które branże skorzystają?

Świadczenie postojowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to rozwiązanie znane z poprzednich edycji tarcz antykryzysowych. W przypadku tarczy 6.0 o takie wsparcie będą mogli ubiegać się przedstawiciele 40 sektorów gospodarki.

Zobacz także

Chodzi m.in. o branżę :gastronomiczną; kulturalno-rozrywkową (estradową, targową, fotograficzną, filmową, muzealną); sportową (fitness, siłownie, rekreacja, baseny, aquaparki, uzdrowiska); sprzedaży detalicznej (targowiska, bazary); turystyczną (organizatorzy turystyki, hotele i podobne obiekty zakwaterowania, przewodnicy górscy, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, rezerwacja biletów); transportową (firmy autokarowe, taksówkarze); edukacyjną, cateringową, usług pralniczych.

Świadczenie postojowe wypłacane jest w kwocie 2080 zł, czyli 80 proc. minimalnej pensji. ZUS wypłaci pieniądze tym, którzy prowadzili działalność przynajmniej od 30 września 2020 roku. Warunkiem wypłaty jest uzyskanie w październiku lub w listopadzie 2020 r. niższego, o co najmniej 40 proc., przychodu z tej działalności w stosunku do przychodu uzyskanego odpowiednio w październiku albo listopadzie w 2019 r.

Zobacz także

Co istotne, osoby rozliczające się w formie karty podatkowej otrzymają 50 proc. minimalnej pensji, czyli 1300 złotych.

Zwolnienie z ZUS

Od 30 grudnia możliwe jest również zwolnienie z ZUS dla powyższych branż. Nie trzeba będzie płacić składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych, za listopad. Co ważne, warunkiem otrzymania zwolnienia jest złożenie w ZUS deklaracji rozliczeniowej do końca 2020 roku.

Zobacz także

Podobnie jak w przypadku świadczenia postojowego, przedsiębiorcy skorzystają ze zwolnienia z ZUS jeśli prowadzą biznes przynajmniej od 30 września 2020 roku i jeśli odnotowali 40 proc. spadek przychodów.

Opłata targowa nie będzie pobierana

Tarcza 6.0 przewiduje też zwolnienie sprzedawców z opłaty targowej. Zapis ten zacznie obowiązywać w piątek 1 stycznia. - Opłata ta pobierana jest niemal wyłącznie od drobnych przedsiębiorców, nieposiadających infrastruktury handlowej, dokonujących sprzedaży osobiście, przy pomocy członków rodziny lub pojedynczych pracowników  - wyjaśnił resort rozwoju dla PAP.

Gminy, które z tytułu tego zwolnienia odnotują niższe wpływy, będą mogły liczyć na rządową rekompensatę. Szacunkowe koszty tego zwolnienia to 139 mln zł.

RadioZET.pl/PAP