Zamknij

Tarcza 5.0 i kolejne problemy z postojowym. Rzecznik MŚP reaguje

19.10.2020 09:32
Problemy z postojowym z ZUS
fot. CatwalkPhotos/shutterstock (ilustracyjne)

Przedsiębiorcy znów mogą wnioskować o świadczenie postojowe, a przepisy znów budzą wątpliwości. Rzecznik MSP pyta rząd o przesłankę „braku poprawy sytuacji materialnej” firm.

Świadczenie postojowe to znane przedsiębiorcom wsparcie z ZUS wprowadzone wraz z pierwszą tarczą antykryzysową. Jej piąta odsłona przywróciła wypłaty świadczenia dla poszczególnych branż.

O pieniądze od 15 października mogą wnioskować przedsiębiorcy z branży turystycznej i estradowej. Chodzi o 2080 złotych miesięcznie, o które można ubiegać się trzykrotnie. Przepisy, jak zwraca uwagę Rzecznik MSP, nadal są jednak niejasne.

Postojowe pełne wątpliwości. Rzecznik MŚP reaguje

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich firm pyta rząd, jak rozumieć przesłankę dotyczącą „braku poprawy sytuacji materialnej” we wnioskach o świadczenia postojowe.

Zobacz także

Jednym z warunków otrzymania pieniędzy jest wykazanie we wniosku, że sytuacja materialna przedsiębiorcy nie poprawiła się. Rzecznik MŚP zwrócił się do ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina z prośbą o wydanie objaśnień prawnych dotyczących prawidłowego rozumienia przesłanki „braku poprawy sytuacji materialnej” koniecznej do wykazania we wniosku o kolejne świadczenie postojowe.

Rzecznik zwraca uwagę, że przedsiębiorcy, którzy kolejny raz wnioskują o świadczenie, mają problem ze zdefiniowaniem przesłanki „braku poprawy sytuacji materialnej”, który jest wymogiem koniecznym do uzyskania pieniędzy.

Zobacz także

W piśmie do resortu Abramowicz argumentuje, że analiza przepisów oraz publikacji wykazała, iż regulacje w tym zakresie mogą budzić wątpliwości interpretacyjne, które nie zostały dotychczas rozstrzygnięte.

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wypłata postojowe w ramach Tarczy 5.0 to przewidywany koszt 150 mln złotych.

RadioZET.pl