Zamknij

Tarcza 5.0. Postojowe i zwolnienie z ZUS dla turystyki

28.09.2020 17:32
Tarcza 5.0. Postojowe i zwolnienia z ZUS od 15 października
fot. Shutterstock/CatwalkPhotos (ilustracyjne)

Świadczenia postojowe i zwolnienia ze składek na ZUS powracają. Od połowy października obowiązywać będzie tarcza 5.0 adresowana do przedstawicieli branży turystycznej.

Tarcza 5.0 to najnowsze wsparcie adresowane do branży turystycznej. Przedsiębiorcy poszkodowani przez lockdown wywołany pandemią mogą liczyć na zwolnienie z ZUS i postojowe.

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę najnowsza odsłona tarczy antykryzysowej to kolejne już, obok wakacyjnego 500 plus i ekstra funduszu dla turystyki, wsparcie dla tej branży.

Tarcza 5.0. Jakie wsparcie dla przedsiębiorców?

- Od 15 października kolejni przedsiębiorcy będą mogli wnioskować do ZUS o wsparcie. Nowe przepisy wprowadzają trzy formy wsparcia dla przedstawicieli branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dla kogo zwolnienie z ZUS?

Przedsiębiorcy działający w tej branży uzyskają zwolnienie ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień.

Zobacz także

Zwolnienie z ZUS będzie przysługiwało płatnikom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji, wystaw.

Warunkiem uzyskania zwolnienia jest m.in.  prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 roku  Należy również wykazać 75 procentowy spadek przychodów w porównaniu z analogicznymi miesiącami z 2019 roku.

Zobacz także

ZUS przypomina, że wnioski będzie można składać przez Platformę Usług Elektronicznych od 15 października do końca listopada.

Świadczenie postojowe. Kto może liczyć na przelew z ZUS?

O świadczenie postojowe w kwocie 2080 złotych ubiegać się będą mogły osoby, które prowadzą działalność jako agenci turystyczni i przewodnicy turystyczni.

W przypadku agentów turystycznych warunkiem otrzymania środków będzie rozpoczęcie prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020. Innym warunkiem będzie odnotowanie przestoju w prowadzenie biznesu w następstwie koronakryzysu. Beneficjenci postojowego nie mogą podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba że podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przypadku przewodników turystycznych warunki są inne.  Ich działalność powinna mieć charakter sezonowy i w 2019 roku być wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy. O pomoc mogą ubiegać się przewodnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, ale po 31 sierpnia 2019 roku.

Prawo do dodatkowego  świadczenia będzie przysługiwało także przedsiębiorcom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji. Chodzi m.in. o transport turystyczny, wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych czy prowadzenie dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż, jarmarków.

 

RadioZET.pl/ZUS