Zamknij

Tarcza 4.0. Wnioski do ZUS tylko drogą online

24.06.2020 14:16
Tarcza 4.0. Wnioski o postojowe i zawieszenie składek tylko w ZUS PUE
fot. Grabowski Foto/Shutterstock (ilustracyjne)

Zmiany w sposobie składana wniosków do ZUS-u o skorzystanie z rozwiązań tarczy antykryzysowej. Od 24 czerwca wnioski np. o świadczenie postojowe można składać tylko drogą elektroniczną. 

Tarcza antykryzysowa, która działa od końca marca, to jedno z najważniejszych rządowych narzędzi do walki ze skutkami kryzysu gospodarczego. We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o tarczy 4.0, która wprowadziła nowe mechanizmy do systemu pomocy dla pracowników i pracodawców.

Ustawa wprowadza m.in. dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji przez pandemię koronawirusa.

Zobacz także

Tarcza 4.0 zmieniła również sposób składania wniosków o przyznanie pomocy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Od środy wnioski o świadczenie postojowe (RSP), zwolnienie z czasowego opłacania składek (RDZ), udzielenie ulgi bez opłaty prolongacyjnej (RDU) oraz odstąpienie od naliczania odsetek za zwłokę (RDO) można składać tylko przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Do tej pory te wnioski można były składać drogą tradycyjną w oddziałach ZUS na terenie całej Polski.

Inne zmiany w ZUS po wejściu w życie tarczy 4.0 to składanie wniosku o świadczenie postojowe przez zleceniobiorców z pominięciem zleceniodawców czy objęcie zwolnieniem ze składek ZUS osoby duchowne. 

RadioZET.pl