Zamknij

Sprzedaż alkoholu przez internet? Jest poprawka do tarczy 4.0

04.06.2020 14:44
Tarcza 4.0. Sprzedaż alkoholu przez internet? Jest poprawka
fot. andrekoehn/Shutterstock (ilustracyjne)

Sprzedaż alkoholu przez internet? Chcą ją umożliwić politycy Koalicji Polskiej PSL-Kukiz'15. Złożyli poprawki do projektu tarczy antykryzysowej 4.0, nad którą pracuje parlament.

Tarcza antykryzysowa w czwartym wydaniu jest dyskutowana w Sejmie. Poseł Jacek Tomczak z klubu Koalicji Polskiej zgłosił cztery poprawki, które mają umożliwić sprzedaż alkoholu z dostawą do klienta przez internet. 

Politycy PSL-u i Kukiz'15 podkreślili, że o takie zmiany postulowało wielu przedsiębiorców, winiarzy i właścicieli restauracji. "Rząd do tej pory pozostawał głuchy na postulaty branży, a przecież zwłaszcza teraz w tak trudnych czasach dla polskich firm są one niezbędne" - podał klub Koalicji Polskiej.

Sprzedaż piwa czy wina przez internet do klienta?

W ocenie ludowców "obecne zapisy prawne nie odpowiadają współczesnej sytuacji gospodarczej, społecznej i technologicznej".

Zobacz także

Po co w ogóle Koalicja Polska składa takie poprawki? Zdaniem PSL-u i Kukiz'15 pandemia koronawirusa spowodowała zamknięcie tradycyjnego rynku dystrybucji napojów alkoholowych. Odcięte zostały tradycyjne kanały sprzedaży w postaci restauracji czy sklepów specjalistycznych. Część z nich nie funkcjonowała przez ostatnie miesiące. "Obecnie zagrożone są małe winnice, producenci rzemieślniczego cydru oraz lokalne browary. Problem dotknie też w znaczącym stopniu sklepy, restauracje oraz importerów i dystrybutorów hurtowych" - podano w komunikacie.

Zagrożonych są źródła utrzymania dla tysięcy producentów i dystrybutorów, a zatem także ich pracowników oraz rodzin wszystkich powyższych. Rozwiązaniem problemu jest prawo do sprzedaży napojów alkoholowych z dostawą do klienta

Koalicja Polska

Obecnie przepisy dopuszczają sprzedaż napojów alkoholowych jedynie w tzw. punktach, których adres widnieje w zezwoleniu. Wysyłka zamówionego na odległość (zamówionego poprzez sklep internetowy, ale także telefonicznie lub mailowo) napoju alkoholowego może zakończyć się pozbawieniem przedsiębiorcy zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. "Prowadzi to do nieuczciwej konkurencji, gdyż ograniczenia te nie dotyczą przedsiębiorców zarejestrowanych za granicą" - podkreśliła Koalicja Polska.

Zobacz także

W ocenie polityków PSL-u i Kukiz'15 "rząd pozostaje głuchy na postulaty branży". "Ministerstwo Zdrowia nie prowadzi rzeczowej dyskusji i w odpowiedzi, grozi jedynie wprowadzeniem pełnej prohibicji, kierując się dziecinną logiką, że istnieją tylko dwie skraje rzeczywistości - abstynencja lub alkoholizm. Czas przestać się kierować ideologią i zacząć dbać o interesy polskich przedsiębiorców" - podkreślono w komunikacie.

Głosowanie nad poprawkami o sprzedaży alkoholi przez internet będzie w czwartek głosowane w Sejmie.

RadioZET.pl/mat. prasowe