Zamknij

To ostatnia tarcza antykryzysowa? Hojność rządu ma swoje granice

29.05.2020 13:19
Tarcza 4.0 może być ostatnim pakietem dla firm
fot. Jakub Kaminski/East News

Sejm podejmie decyzję w sprawie czwartej odsłony tarczy antykryzysowej. Tymczasem „Rzeczpospolita” informuje, że to być może ostatni pakiet, jaki rząd szykuje dla firm.

Rząd nie planuje kolejnych tworzenia kolejnych ustaw w ramach tarczy antykryzysowej. Procedowana w Sejmie tarcza 4.0 ma być ostatnim pakietem wsparcia dl pracowników i przedsiębiorców – podaje „Rzeczpospolita”.

Gazeta wylicza, że Polska jest najhojniejsza, jeśli chodzi o pomoc bezzwrotną dla firm wśród krajów naszego regionu. Czy to oznacza, że dotychczasowe tarcze antykryzysowe sprawdziły się?

Nie będzie tarczy 5.0?

Z informacji, jakie uzyskaliśmy w resorcie rozwoju, wynika, że po skierowaniu do Sejmu tarczy 4.0 nie razie nie jest planowane podejmowanie kolejnych działań osłonowych – potwierdza w rozmowie z dziennikiem Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Zobacz także

Zdaniem eksperta to zły znak dla biznesu. Jak mówi, „wiele ważnych postulatów biznesu wciąż nie zostało uwzględnionych".

Z kolei Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP uważa, że ograniczenie działalności legislacyjnej może okazać się dobry sygnałem.

Trzeba się teraz skupić na udrożnieniu pomocy z pierwszych wersji tarczy antykryzysowej, bo wiele firm wciąż nie może się jej doczekać 

– podkreślił Sławomir Dudek

Dziennik zaznacza jednak, że pomimo, iż wartość dotychczasowych pakietów dla firm była prawdopodobnie największa w Europie, opinie co do skuteczności tego wsparcia są podzielone.

Zobacz także

Badania BCC, na które powołuje się gazeta wskazują, że na pytanie o skuteczność tarczy antykryzysowej tylko 32 procent ankietowanych potwierdziło, że rządowa pomoc uratowała firmy przed upadkiem.  68 procent respondentów uważa, że działania rządu nie były wystarczające.  

– Tarcze pozwoliły na zachowanie wielu miejsc pracy i pomogły utrzymać się na powierzchni wielu małym i średnim firmom. Jednak nie pomogły wszystkim. Część firm już się zamknęła, część nie będzie w stanie dalej funkcjonować nawet po odmrożeniu ich branży. Bezrobocie mimo wszystko będzie rosło. Skalę zniszczeń w gospodarce będziemy obserwować w kolejnych miesiącach – komentuje Łukasz Bernatowicz, wiceprezes BCC w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”/PAP