Zamknij

Tarcza 3.0. Jakie zmiany w prawie pracy?

28.04.2020 10:05
Tarcza 3.0. Zmiany w prawie pracy - propozycje Konfederacji Lewiatan
fot. Shutterstock/fizkes (ilustracyjne)

Do Sejmu trafi kolejna tarcza antykryzysowa w nowej odsłonie. Zdaniem ekspertów w tarczy 3.0 znajdzie się więcej rozwiązań z zakresu prawa pracy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Tarcza antykryzysowa to pakiet rozwiązań przygotowanych przez rząd w związku z epidemią koronawirusa. Pakiet zmian ma ochronić przedsiębiorców i pracowników przed skutkami kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Szacowana wartość takiego wsparcia to co najmniej 212 mld złotych, czyli 10 procent PKB.

Sejm ma zająć się drugą nowelizacją pakietu dla przedsiębiorców i pracowników. Każda kolejna odsłona tarczy przewiduje nowe rozwiązania dla rynku i rozszerza krąg beneficjentów oferowanego wsparcia. Konfederacja Lewiatan będąca członkiem Rady Dialogu Społecznego podkreśla, że tarcza 3.0 w większym stopniu niż poprzednie wersje dotyka prawa pracy.

Zobacz także

Eksperci wskazują jednak na luki w nowej tarczy, które dotyczą chociażby braku uregulowania zasad pracy zdalnej.

„Cieszy, że w kolejnej nowelizacji tarczy antykryzysowej, w końcu w większym stopniu zwrócono uwagę na potrzeby dostosowania prawa pracy, do obecnych kryzysowych warunków prowadzenia firm” – czytamy w komentarzu Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem ekspertów w dobie koronawirusa elastyczne przepisy prawa pracy są niezbędne. Konfederacja Lewiatan oczekuje zmian w sposobie rozliczania czasu pracy poprzez wprowadzenie tzw. kont czasu pracy i możliwości wydłużenia okresu rozliczeniowego do 24 miesięcy.

Jak czytamy w komentarzu, w nowej tarczy powinno znaleźć się więcej przepisów dotyczących organizacji pracy. Chodzi o czas pracy, urlopy, koszty zatrudnienia. Eksperci zaproponowali zapis o możliwości wydłużenia umów na czas określony ponad dotychczasowe restrykcyjne limity. To samo dotyczy wydłużenia możliwość zatrudnienia pracownika za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej.

Pozytywnie oceniamy doprecyzowanie pewnych elementów w zakresie pracy zdalnej, przyznania pracodawcom możliwości skierowania pracowników na urlop wypoczynkowy czy zwiększenia dostępu do finansowego wsparcia miejsc pracy. Pamiętajmy, że mówimy o rozwiązaniach tymczasowych, aczkolwiek brakuje rozwiązań ułatwiających organizację pracy w okresie zmiennych uwarunkowań 

- dodaje Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan

To nie wszystkie propozycje Konfederacji Lewiatan. Eksperci zaproponowali m.in. możliwość obniżenia czasu pracy w celu otrzymania dofinansowania o 10 procent czy możliwość dofinansowania wynagrodzenia pracowników nieobjętych przestojem. Nowa tarcza, ich zdaniem, powinna też wprowadzić możliwość wypowiedzenia umów o zakazie konkurencji.

Jak wskazała Konfederacja Lewiatan, w tym tygodniu rząd ma skierować do Sejmu projekt nowelizacji przepisów antykryzysowych dotyczący prawa pracy.

RadioZET.pl/Konfederacja Lewiatan