Zamknij

Tarcza antykryzysowa 3.0. Wicepremier Emilewicz o szczegółach

18.04.2020 11:12
Tarcza 3.0. Rząd rozszerza pakiet pomocowy. Kto skorzysta?
fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Wicepremier Jadwiga Emilewicz zapowiedziała w przyszłym tygodniu nowe rozwiązania w ramach tarczy antykryzysowej. Mają z nich skorzystać przede wszystkim samorządy oraz polskie firmy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Tarcza antykryzysowa zostanie po raz trzeci poprawiona. Pierwsza wersja weszła w życie z 1 kwietnia, a jej kolejne poprawki zostały ujęte w nowelizacji podpisanej w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Kolejne zmiany zapowiedziała w rozmowie z PAP wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. 

Zobacz także

Tarcza 3.0. Kto skorzysta?

- Pracujemy w Ministerstwie Rozwoju nad kolejną ustawą we współpracy z innymi resortami. W tym pakiecie mamy kilka elementów. Jeden z nich powstał po rozmowach ze stroną samorządową i ma być pomocą dla samorządów - podkreśliła.

Drugi element tej ustawy będzie dotyczyć zamówień publicznych.

Branża budowlana działa w Polsce, budowy nie stanęły - i to jest dobra wiadomość. Wiele z tych prac jest realizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, a zatem to są największe inwestycje. I tutaj kwestia możliwości, elastyczności zmiany umów pomiędzy podmiotami jest bardzo ważna. Pewnych budów nie będzie można skończyć w terminie, mimo że branża działa, ale jest mniej pracowników i roboty trwają dłużej

Jadwiga Emilewicz

Nowe rozwiązania mają też dotyczyć Krajowej Izby Odwoławczej.

Zobacz także

Emilewicz nie wykluczyła, że w przypadku dużych firm, rząd może im udzielić większych możliwości finansowania czasu postojowego bądź wsparcia w finansowaniu pracowników.

Kolejne elementy będą związane także z poprawą płynności indywidualnej obywateli w kwestii ich zobowiązań kredytowych.

Banki podpisały porozumienie w zakresie udzielania wakacji kredytowych. Stale to monitorujemy. I widzimy pewną gotowość banków do udzielania tych wakacji. I tutaj też będziemy mieć pewne rozwiązania prawne

Jadwiga Emilewicz

Inne rozwiązania mają dotyczyć ochrony polskich spółek przed "tanimi łupami na przykład funduszy azjatyckich".

W pakiecie jest wiele rozwiązań, większość z nich mamy przygotowanych, na roboczo konsultowanych, po to, aby Rada Ministrów zajęła się nim w przyszłym tygodniu

Jadwiga Emilewicz

Zobacz także

Jak dodała, w Ministerstwie Rozwoju trwają też prace nad rozwiązaniami, które mają wesprzeć szeroko rozumianą branżę turystyczną. - Szczegóły tego programu będziemy chcieli zaproponować pod koniec kwietnia, po uzgodnieniach z Ministerstwem Finansów - powiedziała.

Jak tłumaczyła, propozycje te mają wesprzeć z jednej strony Polaków - w możliwości skorzystania z urlopu, zwłaszcza tych mniej zamożnych, ale także lokalną, polską bazę turystyczną.

Emilewicz podkreśliła, że rząd musi prowadzić stały monitoring, czy obowiązujące już rozwiązania są adekwatne i wystarczająco dostępne dla wszystkich, spełniających cele ustawowe, a także myśleć nad propozycjami na okres powrotu do gospodarczej normalności.

Kolejnym celem jest myślenie o pojutrze, o rozwiązaniach prawnych, które sprawią, że pewne sektory gospodarki powinny wystartować jak najszybciej. Globalizacja zaciągnęła hamulec, na nowo tworzone będą łańcuchy produkcji. Musimy pomóc dostosować gospodarkę do nowej rzeczywistości. Już dziś nad tym pracujemy, by obok ustaw antykryzysowych wprowadzić ustawy prorozwojowe

Jadwiga Emilewicz

Minister w szczególności wskazała na ustawy z zakresu budownictwa, w tym mieszkaniowego, nad którymi prace zostały wstrzymane z powodu pandemii.

- Chcielibyśmy wznowić te prace natychmiast. Mamy szeroki pakiet dla budownictwa czynszowego, społecznego. Wiele rodzin na wiele lat straci zdolność kredytową - oceniła Emilewicz.

Zobacz także

Chcemy im dostarczyć mieszkania szybko i w wysokim standardzie. Budownictwo będzie lewarem i motorem odbicia gospodarczego. Musimy dostarczać takie rozwiązania, by pokolenie dzisiejszych 20-30 latków nie zapłaciło największej ceny za obecny kryzys

Jadwiga Emilewicz

Emilewicz liczy na pomoc Ukraińców

Wicepremier pytana o wzrost gospodarczy w tym roku, powiedziała, że z dostępnych szacunków Narodowego Banku Polskiego, przy uwzględnieniu trudności w prognozowaniu wskaźników gospodarczych w obecnej sytuacji, dynamika PKB Polski w 2020 r. może wynieść około zera lub ukształtować się na lekkim plusie. Zastrzegła jednak, że sytuacja jest bardzo dynamiczna.

Na przykład Bank Światowy pod koniec marca prognozował 0,4-procentowy wzrost PKB w bieżącym roku w Polsce i około 2-procentowy wzrost w 2021 roku Z kolei MFW (Międzynarodowy Fundusz Walutowy - przyp. red.) mówi o 4,6-procentowej recesji w 2020 roku i wzroście o 4,2 procentach w 2021 roku. Prognozy są bardzo niestabilne. Realnie będziemy aktualizować swoje prognozy raz na dwa tygodnie wraz z rozwojem sytuacji

Jadwiga Emilewicz

Wskazała, że bardzo wielu obywateli Ukrainy wyjechało z Polski od początku pandemii, co - jej zdaniem - może pomóc w ograniczeniu wzrostu bezrobocia związanego ze skutkami epidemii.

- Udział Ukraińców w rynku pracy był bardzo znaczący. Jeżeli ta tendencja będzie się utrzymywać, to osoby, które tracą pracę w pewnych branżach, będą mogły łatwiej znaleźć zatrudnienie w innych. Rekordowo niskie bezrobocie na początku tego roku to także bufor ułatwiający nam wychodzenie z kryzysu – powiedziała.

Emilewicz zachęciła przedsiębiorców do "cierpliwości" i utrzymywania zatrudnienia, by w momencie odbicia na rynkach byli gotowi do zwiększenia produkcji.

Warto analizować korzyści i koszty z utrzymania pracowników, biorąc pod uwagę wsparcie państwa. Tym bardziej, że kwestia szukania pracowników, biorąc uwagę stan rynku pracy w Polsce, nie będzie taką łatwą rzeczą. Do tego dochodzi sprawa wyszkolenia i wdrożenia nowego pracownika

Jadwiga Emilewicz

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP