Zamknij

Tarcza 3.0. Są nowe wnioski o postojowe i zwolnienie z ZUS

26.05.2020 15:41
Tarcza 3.0. Postojowe i zwolnienie z ZUS. NOWE WNIOSKI
fot. Shutterstock/Grabowski Foto (ilustracyjne)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że obowiązuje już trzecia odsłona tarczy antykryzysowej. Są nowe wnioski o wsparcie dla przedsiębiorców i pracowników.

Nowa, trzecia już tarcza antykryzysowa rozszerzyła krąg beneficjentów świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek na ZUS.

Zakład publikuje nowe wnioski o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. Wyjaśniamy, co się zmieniło.

Nowe wnioski o postojowe i zwolnienie z ZUS

  • W związku z nową tarczą antykryzysową ZUS opublikował zmodyfikowane wnioski o świadczenia postojowe dla osób prowadzących działalność (wniosek RSP-D). ZUS wyjaśnia, że w sekcji V wniosku zmieniona została treść oświadczenia dotyczącego daty rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności – data została zmieniona z 1 lutego 2020 r. na 1 kwietnia 2020 r.

Zobacz także

  • Zmienił się też wniosek o zwolnienie z ZUS. Zostały w nim uwzględnione te osoby, które dotąd przed próg przychodowy nie kwalifikowały się do takiej ulgi.

    Poniżej załączamy obydwa, aktualne wnioski.

ZUS przypomina, że wnioski dotyczące wsparcia z ZUS w ramach tarczy antykryzysowej można składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS i poprzez stronę gov.pl. Można też wydrukować i przesłać wniosek listownie lub udać się do urzędu.          

Tarcza 3.0. Nowe zasady wypłaty postojowego

Zgodnie z nowymi przepisami, beneficjenci świadczenia postojowego będą mogli ubiegać się o wsparcie nawet trzykrotnie. Taka pomoc przysługuje samozatrudnionym i osobom zatrudnionym na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Jak informuje ZUS, warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Ocenia to sam wnioskodawca. W oświadczeniu nie trzeba wykazywać kolejnego spadku przychodów, ale sytuacja materialna przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną powinna być na podobnym poziomie lub niewiele się zmienić.

Zobacz także

Kwota wsparcia to 2080 złotych. Osoby prowadzące działalność,  rozliczające się w formie karty podatkowej, które korzystają ze zwolnienia z podatku VAT,  otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 złotych (50 proc. minimalnego wynagrodzenia w 2020 roku).

Tarcza 3.0 a zwolnienie z ZUS

Zgodnie z najnowszą odsłoną tarczy antykryzysowej, kryteria uprawniające do zwolnienia z ZUS są bardziej liberalne. Do tej pory, z takiej preferencji mógł skorzystać przedsiębiorca, który w ciągu miesiąca nie osiągnąć przychodu wyższego niż 300 procent średniej pensja - 15 681 złotych. Znowelizowana ustawa rozszerza krąg beneficjentów poprzez uzależnienie przyznania zwolnienia z ZUS od kwoty dochodu.

Zobacz także

Tym samym ze zwolnienia ze składek mogą teraz skorzystać firmy, których przychód przekroczył 15 681 zł, ale dochód nie był wyższy niż 7000 zł.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Warunkiem uzyskania zwolnienia z ZUS, poza progiem dochodowym, jest także prowadzenie działalności przed 1 kwietnia 2020 roku. Zwolnienie przysługuje także tym przedsiębiorcom, którzy korzystają z ulgi na start.

RadioZET.pl/ZUS