Zamknij

Więcej osób nie zapłaci ZUS. Tarcza 3.0 już obowiązuje

19.05.2020 13:55
Tarcza 3.0. Od kiedy. Dla kogo zwolnienie z ZUS i postojowe
fot. Shutterstock/Robert Szymanski (ilustracyjne)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że najnowsza, trzecia odsłona tarczy antykryzysowej już obowiązuje. Co to oznacza dla przedsiębiorców? Więcej osób będzie zwolnionych ze składek.

W Dzienniku Ustaw opublikowano najnowszą wersję tarczy antykryzysowej. Chodzi o pakiet zmian dla przedsiębiorców i pracowników, którego celem jest udzielenie wsparcia w dobie koronawirusa. W tarczy antykryzysowej znajdują się rozwiązania tj. dopłaty do wynagrodzeń pracowników, mikropożyczki dla firm czy zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał, że znowelizowana tarcza już obowiązuje. Co się zmieniło? Więcej osób skorzysta ze zwolnienia ze składek na ubezpieczenia. Zmieniły się też zasady dotyczące wypłaty świadczenia postojowego.

Tarcza 3.0. Dla kogo zwolnienie z ZUS?

Zgodnie z najnowszą odsłoną tarczy antykryzysowej, kryteria uprawniające do zwolnienia z ZUS są bardziej liberalne. Do tej pory, z takiej preferencji mógł skorzystać przedsiębiorca, który w ciągu miesiąca nie osiągnąć przychodu wyższego niż 300 procent średniej pensja tj. 15 681 złotych. Znowelizowana ustawa rozszerza krąg beneficjentów poprzez uzależnienie przyznania zwolnienia z ZUS od kwoty dochodu.

Tym samym ze zwolnienia ze składek mogą teraz skorzystać firmy, których przychód przekroczył 15 681 zł, ale dochód nie był wyższy niż 7000 zł.

Dzięki temu rozwiązaniu więcej przedsiębiorców skorzysta z pomocy

– podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS

Warunkiem uzyskania zwolnienia z ZUS, poza progiem dochodowym, jest także prowadzenie działalności przed 1 kwietnia 2020 roku. Zwolnienie przysługuje także tym przedsiębiorcom, którzy korzystają z ulgi na start.

Zobacz także

Ze zwolnienia będą mogli skorzystać także przedsiębiorcy, którzy korzystają z tzw. ulgi na start. Zwolnieniu dla tych grup podlegają składki za kwiecień i maj – nawet, jeśli zostały opłacone.

Pozostałe warunki pozostają bez zmian. Należy wykazać 15-proc. spadek przychodu. Przykładowo na wniosku składanym w maju przychód w kwietniu powinien być niższy o 15 procent od przychodu w marcu

– mówi prezes ZUS

Tarcza 3.0. Nowe zasady wypłaty postojowego

Zgodnie z nowymi przepisami, beneficjenci świadczenia postojowego będą mogli ubiegać się o wsparcie nawet trzykrotnie. Taka pomoc przysługuje samozatrudnionym i osobom zatrudnionym na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Jak informuje ZUS, warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Ocenia to sam wnioskodawca. W oświadczeniu nie trzeba wykazywać kolejnego spadku przychodów, ale sytuacja materialna przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną powinna być na podobnym poziomie lub niewiele się zmienić.

Zobacz także

Kwota wsparcia to 2080 złotych. Osoby prowadzące działalność,  rozliczające się w formie karty podatkowej, które korzystają ze zwolnienia z podatku VAT,  otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 złotych (50 proc. minimalnego wynagrodzenia w 2020 roku).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

- Warto podać we wniosku swoje aktualne dane kontaktowe. W razie wątpliwości nasz pracownik skontaktuje się z wnioskodawcą e-mailem lub telefonicznie. Wyjaśnimy, co należy zrobić, aby uzupełnić lub skorygować wniosek – informuje ZUS.

RadioZET.pl/ZUS