Zamknij

Kluby sportowe dostaną wsparcie od rządu. Ile i na jakich warunkach?

04.02.2021 12:13
Kluby sportowe dostaną wsparcie od rządu. Ile i na jakich warunkach?
fot. Jakub Kaminski/East News

Tarcza finansowa 2.0 została rozszerzona o kluby sportowe. Oznacza to, że właściciele siłowni, centrów fitness i obiektów, w których odbywały się przed pandemią zajęcia fizyczne, mogą starać się o subwencję rządową.

Lockdown sprawił, że wiele firm musiało ograniczyć lub całkowicie wstrzymać swoją działalność. Wśród poszkodowanych przez pandemię koronawirusa jest m.in. sektor obiektów sportowych.

Zgodnie z prawem, do tej pory z siłowni i centrów fitness mogli korzystać tylko profesjonalni sportowcy. Jest szansa, że czwarty miesiąc zamrożenia tej branży będzie ostatnim bez żadnego wsparcia finansowego.

Lockdown: kluby sportowe ze wsparciem z tarczy 2.0

Właściciele klubów sportowych mogą starać się o wsparcie finansowe z Tarczy 2.0. Rządowy program obejmuje wypłacenie subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju.

Nowa tarcza finansowa: ile dostaną siłownie

Na jakie wsparcie mogą liczyć obiekty sportowe? Kluby zatrudniające od 9 do 249 pracowników mogą dostać do 3,5 mln zł, a mniejsze obiekty, w których pracuje maksymalnie 9 osób będą miały możliwość starać się o subwencję do 324 tys. zł.

Tarcza 2.0 dla klubów fitness i siłowni. Jakie kody PKD

Wsparciem objęte są mikro, małe i średnie firmy. Do listy branż szczególnie poszkodowanych przez sytuację wywołaną przez COVID-19 zostały dopisane kody PKD związane ze sportem:

  • 93.11.Z - Działalność obiektów sportowych
  • 93.12.Z - Działalność klubów sportowych
  • 93.13.Z - Działalność obiektów służących poprawie kondycji fizycznej
  • 93.19.Z - Pozostała działalność związana ze sportem

Tarcza Finansowa 2.0 PFR. Jakie warunki należy spełnić?

Aby otrzymać wsparcie finansowe należy wystąpić do Polskiego Funduszu Rozwoju o subwencję. Program składa się z dwóch działań:

1. Tarcza Finansowa 2.0 PFR dla mikrofirm o wartości 6,5 mld zł. Wsparcie przydzielane jest podmiotom zatrudniającym więcej niż 1 osobę, ale mniej niż 9. Taka firma musi mieć roczny obrót netto lub sumę bilansową za 2019 rok maksymalnie 2 mln euro (może być równy lub mniejszy niż podana kwota).

2. Tarcza Finansowa 2.0 PFR dla małych i średnich firm o wartości 6,5 mld zł. Sektor małych i średnich przedsiębiorstw zatrudnia więcej niż 1 osobę, a mniej niż 249. W tym przypadku roczny obrót netto nie może przekroczyć 50 mln euro lub jego suma bilansowa nie może być wyższa niż 43 mln euro.

Właściciele siłowni, klubów sportowych, centrów fitness mogą składać wnioski w ramach Tarczy 2.0 o udzielenie wsparcia do 28 lutego 2021 roku.

Trzy podstawowe warunki udzielenia subwencji:

  • działalność prowadzona zgodnie z określonym w programie kodem PKD
  • zatrudnianie minimum 1 pracownika na dzień 31.12.2021 lub 31.07.2020
  • zanotowanie określonego spadku obrotów oraz dodatkowe warunki formalne

Umorzenie subwencji. Warunki

  • kontynuacja prowadzenia działalności gospodarczej
  • utrzymanie średniego zatrudnienia (mikroprzedsiębiorstwa) lub rozliczenie nadwyżki udzielonej subwencji (małe i średnie firmy)
  • weryfikacja ex post prognozy straty oraz wysokości obrotów gospodarczych za okres od 1 stycznia 2021 r. do 31 marca 2021 r. (małe i średnie przedsiębiorstwa)

RadioZET.pl