Zamknij

Tarcza 2.0. Oto założenia nowej pomocy dla firm

09.04.2020 08:08
Tarcza 2.0. Sejm. Jaka pomoc dla firm - Covid-19
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Zwolnienie z ZUS także dla większych firm, mikropożyczki także dla samozatrudnionych i nowe zasiłki dla rolników. To rozwiązania, które znajdą się w nowej tarczy antykryzysowej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Nad modyfikacją tarczy antykryzysowej w nocy ze środy na czwartek pracował Sejm. Tarczę 2.0 poparło 233 posłów, a 183 było przeciw. Nowymi rozwiązaniami dla przedsiębiorców zajmie się teraz Senat.

Posłowie zaproponowali do ustawy 77 poprawek, z czego tylko siedem zostało przyjętych. Jedna z poprawek Prawa i Sprawiedliwości daje uprawnienie premierowi w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, do ustanowienia w drodze rozporządzenia dnia wolnego od pracy.

Duże zmiany w pożyczkach dla firm

Tarcza antykryzysowa budziła spore wątpliwości interpretacyjne w zakresie mikropożyczek dla firm. Ta przysługuje mikroprzedsiębiorcom, czyli tym, którzy zatrudniają nie więcej niż 9 osób. Wątpliwości dotyczyły tego, czy samozatrudnieni mieszczą się w tej definicji. Zgodnie z nową tarczą, samozatrudnieni także skorzystają z pożyczki. Aby skorzystać z umorzenia pożyczki, mikrofirma będzie musiała prowadzić działalność przez 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki.

Zobacz także

Będą też ekstra pożyczki skierowane szczególnie do sektora transportowego. Ma je udostępnić państwowa Agencja Rozwoju Przemysłu. Takie wsparcie ma na celu poprawę płynności finansowej firm. W odróżnieniu od mikropożyczek, pomoc wypłacona przez ARP nie będzie bezzwrotna. Przedsiębiorcy będą spłacać takie pożyczki z 15 miesięczną karencją.

Przewidziano zmiany w programie pożyczkowym realizowanym przez BGK „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”, w tym m.in. wprowadzenie ulg w spłacie zaciągniętych pożyczek z programu. Wprowadzono też możliwość renegocjacji warunków kredytu bankowego przez wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od ich wielkości.

Zobacz także

Zwolnienie z połowy składek na ZUS i zmiany w postojowym

Sektor MSP domagał się zwolnienia ze składek ZUS, takiego, jakie przewidziane jest dla mikrofirm. Te mogą nie płacić składek przez trzy miesiące bez obawy o ubezpieczenie. Sejm zaproponował zatem wakacje składkowe dla firm zatrudniających od 10 do 49 pracowników, jednak na nieco innych zasadach.

Zobacz także

Firmy te będą zwolnione z opłacania składek w wysokości 50 procent łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek. Będą więc zwolnieni z połowy kosztów. Zwolnieniem ze składek objęto też wszystkich płatników będących spółdzielniami socjalnymi, bez względu na liczbę pracowników.

Przewidziano też ponowną wypłatę świadczenia postojowego. Zamiast jednokrotnego wsparcia dla przedsiębiorców i osób zatrudnionych na tzw. śmieciówkach będzie możliwość ponownego przyznania tego świadczenia, nie więcej niż trzykrotnie. Rząd będzie mógł podjąć decyzję o ewentualnych kolejnych wypłatach w drodze rozporządzenia.

Zobacz także

Nowy zasiłek dla rolników

Rolnicy i przedsiębiorcy sektora rolno-spożywczego także otrzymają pomoc. Chodzi o zasiłek dla rolnika przebywającego w kwarantannie. Jemu i pracującym z nim domownikom przysługiwać będzie zasiłek w wysokości 50 procent minimalnej pensji, czyli 1300 złotych. Wprowadzono też rozwiązania umożliwiające przedsiębiorcom z sektora rolno-spożywczego elastyczną organizację czasu pracy.

Zobacz także

Bez dobrowolnego ZUS-u i zniesienia zakazu handlu

Z kolei poprawki opozycji zakładają m.in. przedłużenie ważności legitymacji studenckich i zawieszenie spłaty kredytów zaciągniętych przed studentów na półroczny okres. Sejm nie zgodził się natomiast na zmiany w zasiłku opiekuńczym. Opozycja chciała, by do pobierania takiego świadczenia uprawnieni byli także dziadkowie. Nie przyjęto też poprawki zakładającej zniesienie zakazu handlu w niedzielę na czas epidemii.  

Zobacz także

Sejm nie zgodził się też na proponowany od miesięcy przed Koalicję Polską dobrowolny ZUS dla firm. Konfederacja chciała z kolei, by planowany na lipiec bieżącego roku podatek cukrowy przesunąć o dwa lata, na co także nie zgodził się Sejm.

Tarcza 2.0 kosztuje budżet ponad 18 mld złotych. Przypomnijmy, że obowiązujący od 1 kwietnia zgodnie z szacunkami ma pochłonąć dodatkowo 212 mld złotych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP