Zamknij

Tarcza 2.0. Co przewiduje? Oto szczegóły nowego wsparcia

26.11.2020 13:11
Tarcza 2.0. Co zakłada
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Rząd ponownie uruchamia tarczę finansową Polskiego Funduszu Rozwoju. Co zakłada tarcza 2.0 i kto skorzysta z nowego wsparcia? Wyjaśniamy.

Tarcza Finansowa PFR powraca. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej 27 października ogłosił kolejne wsparcie dla firm.

Tarcza 2.0 ma wesprzeć mikro, małe, średnie i duże firmy z niemal 40 branż. Budżet? 35 miliardów złotych.

Dla kogo tarcza 2.0?

MIKROPRZEDSIĘBIORCY

Wsparcie adresowane jest do mikrofirm zatrudniających do 9 pracowników. Chodzi o przedsiębiorców prowadzących działalność w jednej z 38 wyznaczonych branż, których obrót lub suma bilansowa za 2019 r. nie przekracza 2 mln euro.

Zobacz także

W ramach tarczy 2.0 tej grupie firm przysługują subwencje finansowe - 18 tys. zł lub 36 tys. zł na zatrudnionego. Maksymalna kwota subwencji wynosi 324 tysiące złotych, zaś jej wysokość zależna od liczby pracowników i spadku obrotów. Wsparcie otrzymają firmy, które odnotowały przynajmniej 30 proc. spadek obrotów. Takiej subwencji nie trzeba będzie zwracać, pod warunkiem, że firma nikogo nie zwolni przez kolejny rok. O wsparcie będzie można się ubiegać początkiem 2021 roku. Obecnie rząd czeka na zgodę Komisji Europejskiej.

SEKTOR MŚP

Małe i średnie firmy mogą liczyć na wparcie o wartości 7 mld złotych. Chodzi o przedsiębiorstwa zatrudniające do 249 osób ze wskazanych branż. Potencjalny beneficjenci tarczy, którzy odnotowali przynajmniej 30 proc. spadek obrotów, mogą liczyć na dofinansowanie kosztów stałych niepokrytych przychodami w formie subwencji finansowej w kwocie 70 proc. straty brutto za okres 1 listopada 2020 r. do 30 kwietnia 2021 r.

Zobacz także

Maksymalna kwota wsparcia w tym przypadku wynosi 3,5 mln złotych, zaś wysokość subwencji zależna będzie od prognozy kosztów i przychodów oraz straty brutto. Pieniędzy nie trzeba będzie zwracać jeśli przedsiębiorcy nadal będą prowadzić biznes. Tarcza 2.0 przewiduje też umorzenie subwencji z pierwszej tarczy finansowej, o co można wnioskować po roku od otrzymania pieniędzy.

Zobacz także

DUŻE FIRMY

Tarcza 2.0 dla największych przewiduje nawet 25 mld złotych budżetu. Pieniądze te trafią do firm zatrudniających więcej niż 250 pracowników, których obrót przekracza 50 mln euro. Takie podmioty mogą liczyć na aktualizację warunków i wydłużenie istniejącego programu w ramach pierwszej tarczy . Wsparcie zakłada też wprowadzenie nowej wersji pożyczki preferencyjnej, z nowym okresem szkody COVID-19 do 31 marca 2021 r.

Z nowej tarczy skorzystają przedsiębiorcy z 38 branż. Chodzi m.in. o handel, transport, hotelarstwo, gastronomia, kultura i działalność artystyczna, turystyka, branża targowa, fizjoterapeutyczna, sportowa, rozrywkowa i rekreacyjna.

RadioZET.pl/gov.pl