Zamknij

Będzie pomoc dla nowych firm. Sejm za tarczą 2.0

17.04.2020 07:56
Tarcza 2.0: zwolnienie z ZUS dla wszystkich i pomoc dla nowych firm
fot. PAP/Radek Pietruszka

Sejm poparł projekt nowej tarczy antykryzysowej. Skorzystają z niej także początkujący przedsiębiorcy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Po długiej nocnej debacie Sejm poparł niektóre poprawki Senatu do nowej tarczy antykryzysowej. Senatorowie zaproponowali 95 zmian, z czego 45 zyskało poparcie posłów.  Przyjęte zmiany są kluczowe szczególnie dla nowych firm.

Posłowie zgodzili się m.in. na to, by z pomocy państwa mogły skorzystać firmy założone między 1 lutego a 1 kwietnia 2020 roku. Dotychczasowe przepisy ograniczały tę pomoc do firm założonych przed 1 lutego 2020 roku.

Zobacz także

Posłowie nie zgodzili się jednak na zmiany w zasadach przyznawania zasiłku opiekuńczego. Ten, zgodnie z rekomendacją Senatu, miał przysługiwać także opiekunom dzieci do 12. roku życia. Oznacza to, że nadal obowiązuje zasada, zgodnie z którą zasiłek otrzymają rodzice dzieci do lat 8.

Nowa tarcza antykryzysowa wprowadza zmiany, o które zabiegali przedsiębiorcy. Z mikropożyczek dla firm skorzystają także samozatrudnieni. Aby skorzystać z umorzenia pożyczki, mikrofirma będzie musiała prowadzić działalność przez 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki.

Zobacz także

Nowe prawo rozszerza też krąg przedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do skorzystania z 3-miesięcznych „wakacji składkowych” o firmy zatrudniające do 49 osób. Zastrzeżono, że firmy zatrudniające od 10 do 49 osób będą zwolnione z opłacania składek w wysokości 50 procent łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek. Zwolnieniem ze składek objęto też wszystkich płatników będących spółdzielniami socjalnymi, bez względu na liczbę pracowników.

Wydłużono też okres wypłaty świadczenia postojowego. Zamiast jednokrotnego wsparcia dla przedsiębiorców i osób zatrudnionych na śmieciówce, będzie możliwość ponownego przyznania tego świadczenia, nie więcej niż trzykrotnie.

Zobacz także

Nowa tarcza antykryzysowa czeka na podpis prezydenta. 

RadioZET.pl/PAP