Zamknij

Tańsze bilety do kina dzięki nowym butelkomatom

Piotr Drabik
22.05.2019 16:18
Warszawa. Tańsze bilety do kina i na komunikację dzięki nowym butelkomatom
fot. Hanger/Shutterstock (ilustracyjne)

W stolicy pojawią się specjalne butelkomaty, dzięki którym można zbierać punkty na tańsze wejściówki do kina. Z kolei w Krakowie mieszkańcy mogą korzystać z urządzenia do recyklingu, oddającego pieniądze za każdą wrzuconą butelkę.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Dziesięć automatów do oddawania zużytych opakowań: plastikowych butelek PET, butelek szklanych i puszek aluminiowych pojawi się Warszawie. Pięć recyklomatów pojawi się już przed wakacjami, a kolejne 5 na jesieni.

Za programem pilotażowym stoi Coca-Cola, Miasto Stołeczne Warszawa i Fundacja Nasza Ziemia. To kolejny etap realizacji przez firmę inicjatywy "Świat Bez Odpadów".

Powstał pierwszy w Polsce butelkomat. Za każdą butelkę wydaje 10 groszy

Punkty za butelki

Schemat działania butelkomatów jest prosty: każdy do maszyny będzie mógł wrzucić butelki plastikowe PET, aluminiowe puszki oraz butelki szklane. Urządzenia są zintegrowane z aplikacją, która rejestruje każdy oddany surowiec i w zamian przyznaje ECO-punkty.

Automaty dostarczy polska firma EcoTech System oferująca zaawansowane rozwiązania wspierające działania ekologiczne. Maszyny przyjmować będą butelki plastikowe PET, aluminiowe puszki oraz butelki szklane. W zamian oddający opakowania, przy użyciu specjalnej aplikacji, otrzyma punkty, które będzie mógł wymienić na różnego rodzaju benefity, jak np. zniżki na komunikację miejską, bilety do kina czy zniżki na kawę w wybranej sieci kawiarni.

Maszyny, które staną w stolicy to pierwsze w Polsce zewnętrzne recyklomaty, które przyjmą aż trzy frakcje odpadów: butelki PET, szkło i aluminium.

Wszystkie dane o całym procesie segregacji w recyklomacie są przesyłane w trybie on-line do Centralnej Platformy ETS m.in.: ilość zebranych surowców, szacunkowa waga poszczególnych frakcji, poziom napełnienia komory poszczególną frakcją, ilość osób korzystających oraz ilość zebranych ECO-punktów przez użytkowników.

Zobacz także

- W systemie motywacyjnym zachęcamy do segregacji wszystkich odpadów opakowaniowych, a recyklomat odbiera każdy rodzaj opakowania - możemy tak zdefiniować i nauczyć recyklomat, aby przyjmował dowolne opakowanie na przykład szklany słoik - tak zwany machine learning. W systemie kaucyjnym automaty przyjmują tylko opakowania objęte kaucją - wyjaśnia Łukasz Waksmundzki z firmy EcoTech System.

W Polsce butelki PET tylko około 6 proc. odpadów komunalnych. Do projektu dołączyła m.in. Coca-Cola.

Producent popularnego napoju zobowiązał się, że do 2025 roku będzie tworzyć opakowania, które będą w 100 proc. nadawały się do recyklingu. Co ciekawe - w Polsce ten cel został już osiągnięty.

Z kolei za 11 lat średnio 50 proc. składu opakowań produktów Coca-Cola będą stanowiły surowce wtórne. W Polsce stanowią one ok. 8 do 10 proc. składu opakowań Coli, ale firma będzie je sukcesywnie zwiększać.

- Produkcja puszek z recyklingu w porównaniu do produkcji z boksytu pozwala zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza aż o 95 procent, natomiast w przypadku wody o 97 procent. Co więcej, recykling 1 tony aluminium pozwala oszczędzić 4 tony boksytu, którego złoża są nieodnawialne. Chcemy nagradzać za segregację, pozytywnie wpływać na zmianę zachowań i przyzwyczajeń mieszkańców oraz zwiększać poziomy segregacji w każdym samorządzie - mówi prezes zarządu EcoTech System Konrad Romek.

Zobacz także

Co się stało z butelkomatem w Krakowie?

Butelkomaty w Polsce są coraz popularniejsze. Dowodem tego było urządzenie postawione przy ul. Powstańców Wielkopolskich w Krakowie, z którego w ostatnich tygodniach chętnie korzystali mieszkańcy.

Jak podał "Dziennik Polski", pierwszy butelkomat w Krakowie pojawił się 17 kwietnia. Za każdą wrzuconą do urządzenia butelkę można było otrzymać co najmniej 10 groszy. Urządzenie warte około 20 tys. zł. przekazała za darmo firma Grand Technology.

Jednak pieniądze przeznaczone na wypłaty za butelki przez miejskich radnych starczyły na około dwa tygodnie.

Obecnie władze miasta czynią starania, aby urządzenie powróciło znów do Krakowa. 

Z kolei w tym tygodniu minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiedział wprowadzenie obowiązkowej kaucji na opakowania PET.

Zobacz także

RadioZET.pl/mat. prasowe/Dziennik Polski/PTD