Zamknij

Tanie mieszkania od rządu. Zajmują je osoby bez uprawnień

28.09.2020 09:07
Tanie mieszkania od rządu. Zajmują je osoby bez uprawnień ustawowych
fot. Grand Warszawski/Shutterstock (ilustracyjne)

Rządowe mieszkania w Warszawie zajmują głównie osoby, którym nie przysługuje takie prawo - podała "Rzeczpospolita". Wśród nich senator KO Antonii Mężydło.

Z 59 mieszkań, które rząd ma do dyspozycji na osiedlu przy ul. Grzesiuka w Warszawie, zajętych jest ok. 50. Według ustaleń „Rz”, aż 33 wynajęte są osobom, które nie zajmują kierowniczych stanowisk w państwie. Dostęp do nich na mocy zarządzenia szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka uzyskali m.in. parlamentarzyści i zwykli pracownicy administracji rządowej.

Przepisem, który pozwolił zakwaterować na rządowym osiedlu aż 33 osoby spoza ustawowego kręgu, jest zarządzenie szefa kancelarii premiera z listopada 2019 roku.

Tanie rządowe mieszkania na wynajem

Jeden z lokali od końca lat 90. zajmuje senator KO Antoni Mężydło (czynsz refunduje mu Kancelaria Senatu), który otrzymał mieszkanie jeszcze jako pracownik gospodarstwa pomocniczego KPRM. 

Zobacz także

- Zawsze wnioskuję o przedłużenie zamieszkania i uzyskuję zgodę. Tam łatwo zakwaterowywali, ponieważ były pustostany. To nie jest jakiś specjalny standard, raczej styl gierkowski, podobny jak w hotelu - tłumaczył Meżydło.

Dziennik podkreśla, że choć zaletą mieszkań rządowych jest dobra lokalizacja i koszt wynajmu (miesięcznie wynosi on ok. 1,7–2,5 tys. zł, podczas gdy na wolnym rynku - od 3,5 do 6 tys. zł), to nie są one już tak atrakcyjne jak w latach 90. 

- Lepiej, żeby mieszkania były wynajmowane i opłacane, niż żeby stały puste, skoro ministrowie ich nie chcą - komentował anonimowy urzędnik kancelarii premiera w rozmowie z "Rz".

Sprawa - jak pisze gazeta - budzi jednak zastrzeżenia. - Ustawa wyraźnie określa, komu można wynająć rządowe mieszkania i nie powinno się zarządzeniem rozszerzać kręgu uprawnionych – ocenił prof. Antoni Kamiński z PAN, cytowany przez dziennik.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita