Zamknij

Tanie mieszkania od rządu. Dla kogo i za ile?

02.06.2021 08:09
Tanie mieszkania od rządu. Dla kogo i za ile
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EastNews

Rząd wychodzi z inicjatywą wsparcia dla osób o niższym statusie materialnym, które mają problemy z kupnem mieszkania. Czy i na jakich zasadach może się to wydarzyć?

Mieszkania stają się coraz droższe, a długi czynszowe Polaków idą w górę. Tylko w czasie pandemii wzrosły o 10 proc. i wynoszą prawie pół miliarda złotych

Nieruchomości zostały uwzględnione przez rządzących m.in. w Polskim Ładzie. Polacy mają otrzymać wsparcie przy budowie domu i kupnie mieszkania. Program ma zwiększyć dostępność do finansowania własnego M., ale rząd pracuje też równocześnie nad innymi rozwiązaniami.

Tanie mieszkania od rządu

W rozmowie z „Polska. Times.pl” Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii powiedziała, że rząd chce udostępnić mieszkania średniakom i ubogim.

Rząd pracuje nad ustawą o REIT-ach, czyli podmiotach finansowych, za pośrednictwem których każdy chcący inwestować będzie mógł lokować swe oszczędności w nieruchomościach. Nad odpowiednimi regulacjami dotyczącymi podmiotów inwestujących w najem nieruchomości pracuje międzyresortowy zespół

Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii

Jak ten system działa u naszych zachodnich sąsiadów? Klient nie musi kupować od razu całego mieszkania, ale jedynie udziały w funduszu nieruchomości i czerpie z tego zyski.

- Chcemy, by to było możliwe także w Polsce. Poszerzymy w ten sposób wachlarz możliwości lokowania środków, a jednocześnie sprawimy, że ta forma stanie się dostępna właściwie dla wszystkich. Bo dziś, nie każdego stać na kupno mieszkania czy kilku mieszkań – dodaje Anna Kornecka.

REIT-y receptą na „bezpieczeństwo mieszkaniowe” dla Polaków

Wiceminister rozwoju powiedziała w „Polska. Times.pl”, że jej zespół ministerialny pracuje nad "Planem dla Pracy i Rozwoju, którego ważną częścią jest zapewnienie Polakom bezpieczeństwa mieszkaniowego".

- Mamy dwa główne cele: zachęcić gminy do budowania i pozyskiwania mieszkań komunalnych, socjalnych, dla najuboższych, a jednocześnie radykalnie pobudzić budownictwo społeczne, aby w całej Polsce, także miejscowościach, gdzie często od lat nie budowało się nic, zaczęły na dużą skalę powstawać mieszkania dla osób o umiarkowanych, średnich dochodach - dodała Kornecka.

Wiceminister uważa, że Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to dużo atrakcyjniejszy system niż funkcjonujące TBS-y. Jej zdaniem SIM to po prostu spółka, której celem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. W praktyce chodzi o to, by klient wpłacił ok. 20-25 proc. wartości lokalu i mógł mieszkać w nim tak długo jak chce, uiszczając regulowany czynsz od 600 do 900 zł. Dzięki temu uniknie wysokich opłat najmu, które analogicznie wyniosłyby między 1800 a 2500 zł miesięcznie. Mieszkanie można wykupić po 10-15 latach.

Jak w tym przypadku pomaga państwo? Rząd dofinansuje do 35 proc. wartości mieszkania w ramach SIM. Można także skorzystać z preferencyjnego kredytu oraz dodatkowego wsparcia w wysokości do 10 proc. na założenie inwestycji.

RadioZET.pl/PAP/Polska.Times.pl