Zamknij

Tanich mieszkań brakuje. Deweloperzy ze spadkiem sprzedaży

14.01.2022 13:18
Na rynku brakuje tanich mieszkań
fot. Adam Burakowski/REPORTER/East News

Koniec 2021 roku przyniósł deweloperom wyjątkowo niesatysfakcjonujące wyniki sprzedaży. Polaków nie stać na coraz to droższe mieszkania, więc popyt wyhamował.

Ceny mieszkań nie przestają rosnąć, przez co nie każdy może pozwolić sobie na kredyt. To odbija się na sytuacji finansowej deweloperów, którzy wyjątkowo pod koniec 2021 roku odnotowali spadek sprzedaży – wynika z danych HRE Investments.

„Jest to sytuacja dość niecodzienna. Regułą jest bowiem to, że ostatni kwartał roku zwykł być okresem największej sprzedaży mieszkań. Tym razem się to jednak nie udało, a przynajmniej nie udało się to większości firm. Powodów jest co najmniej kilka” – czytamy w analizie.

Sprzedaż mieszkań w dół. Brakuje tańszych nieruchomości

„Deweloperom ewidentnie brakuje w ofertach tańszych mieszkań. Te rodacy wykupują na pniu” – piszą analitycy z HRE Investments. Efekt? Rekordowo niskie jak na koniec roku wyniki sprzedaży.

Wyniki sprzedaży mieszkań

Eksperci przeanalizowali wyniki obecnych na giełdzie deweloperów. Ci w ostatnim kwartale roku sprzedali o prawie jedną piątą mniej mieszkań, niż w analogicznym okresie w pandemicznym 2020 roku. Warto nadmienić, że zwykle końcówka roku to czas wzmożonej sprzedaży. Co zatem stoi za gorszymi wynikami deweloperów?

Zdaniem ekspertów kluczowe znaczenie może mieć polityka monetarna. Rada Polityki Pieniężnej już czterokrotnie podwyższała stopy procentowe, co odbiło i odbije się jeszcze na kredytobiorcach. Raty kredytów rosną, a same banki dokładniej przyglądać się będą potencjalnym klientom. Słowem: nie tak łatwo będzie zapożyczyć się w banku.

Drożejące kredyty i niepewna perspektywa dalszych zmian skutecznie zniechęciły do korzystania z wieloletnich zobowiązań – przynajmniej w ostatnim kwartale 2021 roku. Potwierdzają to dane BIK. W czwartym kwartale o kredyt zawnioskowało łącznie prawie 108 tys. potencjalnych kredytobiorców. Oznacza to najmniejszą kwartalną liczbę wniosków spośród wszystkich kwartałów ubiegłego roku 

HRE Investments

Skoro popyt na kredyty maleje, zabraknie też chętnych na mieszkania, szczególnie te droższe. O ile najtańsze nieruchomości sprzedają się jak świeże bułeczki, o tyle złą wiadomością jest fakt, że oferty deweloperów mają ograniczoną liczbę takich lokali.

„Problemy mamy też po stronie podaży. Chodzi o to, że deweloperzy nie są w stanie zaproponować odpowiedniej liczby mieszkań w swoich biurach sprzedaży. Gdy oferta jest przebrana, to i gorzej idzie sprzedaż”- wyjaśniają eksperci.

Jednak choć końcówka roku przyniosła nieco gorsze wyniki deweloperom, to nie mogą oni narzekać na zarobek. Cały 2021 rok przeszedł do historii jako deweloperska hossa – podsumowują eksperci.

RadioZET.pl/HRE Investments