Zamknij

Tamara Łempicka i jej obraz z rekordem

07.02.2020 08:44
Tamara Łempicka z rekordem. Obraz Polski sprzedano za ponad 82 mln zł
fot. Christies/Instagram

Obraz Tamary Łempickiej "Portret Marjorie Ferry" został sprzedany na londyńskiej aukcji za rekordową sumę 16,4 miliona funtów (w przeliczeniu ponad 82 miliony złotych). Dzieło żadnej polskiej artystki nie zostało dotąd tak wysoko sprzedane.  

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal TVN24BiS.pl, obraz Łempickiej został wystawiony na sprzedaż podczas środowej aukcji "Impressionist and Modern Art" w domu aukcyjnym Christie's w Londynie.

Początkowo zakładano, że obraz namalowany przez artystkę w Paryżu w 1932 roku, znajdzie nowego właściciela za kwotę 8-12 mln funtów. Przebito jednak tę sumę i dzieło przedstawiające brytyjską piosenkarkę kabaretową Marjorie Ferry, został sprzedany za 16 mln 380 tys. funtów.

Zobacz także

Dotychczasowy rekord sprzedaży dzieł polskich artystów również należał do Łempickiej. Jej obraz "La tunique rose" z 1927 roku wylicytowano na aukcji w nowojorskim Sotheby's za 13,4 mln dolarów zaledwie trzy miesiące temu.

W sumie już ponad 20 jej dzieł sprzedano za więcej niż milion dolarów - podało TVN24BiS.pl.

Kim była Tamara Łempicka?

Urodziła się w 1898 roku w Warszawie. 

Tamara wychowywana była przez matkę i dziadków Deklerów w Warszawie, którzy należeli do elity towarzyskiej i kulturalnej. Wyszła za mąż w 1916 roku za Tadeusza Łempickiego i niedługo potem urodziła córkę Marie-Christine Łempicką (znaną również jako Kizette de Lempicka-Foxhall).

Zobacz także

Rodzina przeniosła się do Paryża, gdzie artystka w celach zarobkowych zaczęła malować obrazy. Jej twórczość przede wszystkim kojarzona jest z nurtem art deco.

W 1927 roku Tadeusz Łempicki wystąpił o rozwód - Tamara była znana z biseksualnych romansów. Sześć lat później wyszła za austriackiego barona Raoula Kuffnera. W trakcie drugiej wojny światowej przeniosła się do Stanów Zjednoczonych. 

Jej obrazy znalazły się w kolekcjach gwiazd Hollywood m.in. Jacka Nicholsona czy Barbary Streisand. Łempicka zmarła w 1980 roku w wieku 81 lat w Cuernavaca w Meksyku.  

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN24BiS.pl