Zamknij

Sony wskakuje na rynek taksówek w Japonii z planami aplikacji AI

Olga Papiernik
20.02.2018 10:35
Taxi w Japonii
fot. AFP/EAST NEWS

Elektroniczny gigant Sony ogłosił we wtorek plan, aby dostarczyć japońskim taksówkom system oparty na sztucznej inteligencji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Sony poinformowało, że planuje przedsięwzięcie oferujące technologię sztucznej inteligencji wraz z sześcioma przewoźnikami, którzy obecnie posiadają łącznie 10 000 pojazdów w Tokio. Firmy te, wiosną, opracują aplikację przywołującą taksówki.

Technologia ta wykorzysta sztuczną inteligencję do przewidywania popytu na taksówki i umożliwi przedsiębiorstwom skuteczniejsze poruszanie się po mieście.

Pomimo tego, że mały procent taksówek jest podłączony do smartfona, co stanowi kolejną barierę dla sukcesu aplikacji typu Uber, liczba pasażerów taksówek spadła o jedną trzecią w latach 2005-2015, jak podaje Ministerstwo Transportu.

Firmy taksówkowe mają nadzieję, że aplikacje mogą być sposobem na odzyskanie klientów.

Plany Sony pojawią się po tym, jak chiński gigant Didi Chuxing ogłosił w tym miesiącu umowę z japońską firmą telekomunikacyjną SoftBank na opracowanie aplikacji taksówkowej w Japonii.

SoftBank jest mocno obecny na rynku taksówek, a ostatnio wykupił 15-procentowy udział w Uberze.

W tym miesiącu, również Toyota poinformowała o inwestycji, w wysokości 7,5 miliarda jenów (70 milionów dolarów), w aplikację JapanTaxi. Firma podaje, że jest to największa aplikacja przywołująca taksówki w Japonii.

nf/sah/amu/TOYOTA MOTOR/SOFTBANK/SONY/OP