Zamknij

Ceny taksówek z lotnisk do centrów miast. W Polsce najdrożej w Katowicach

18.11.2019 13:18
Ceny taksówek z lotnisk do centrów miast. W Polsce najdrożej w Katowicach

Nawet 160 złotych – tyle trzeba średnio zapłacić za przejazd z lotniska w Katowicach-Pyrzowicach do centrum miasta. Z kolei Warszawa uplasowała się 30. miejscu zestawienia stolic z najdroższymi taksówkami, obok Dohy, Bukaresztu, Tbilisi i Baku – wynika z badania portalu Kayak.pl.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Podczas planowania wyjazdu niemal co piąty ankietowany Polak (18 proc.) najbardziej stresuje się organizacją transferu z lotniska – wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal Kayak.pl.

Ponad 800 złotych za transfer z lotniska

Z zestawienia cen taksówek ze 140 miast na całym świecie wynika, że najwięcej trzeba zapłacić za transfer z lotniska w Tokio. Za trasę z japońskiego portu lotniczego Narita do oddalonego o ponad 70 kilometrów centrum metropolii podróżni zapłacą średnio aż 853 zł.

Zobacz także

Na kolejnej pozycji zestawienia uplasowały się skandynawskie stolice Norwegii i Islandii, gdzie przejazd do centrum będzie kosztował średnio 427 zł. Nieco mniej, bo 384 zł, zapłacą osoby wsiadające w taksówkę na lotniskach w Waszyngtonie, Monako czy Londynie.

Mimo że loty do stolicy Szwecji można znaleźć za nawet kilkadziesiąt złotych, sama taryfa z portu Arlanda do centrum miasta kosztuje już 256 zł. Ranking najdroższych stolic zamykają Berno, Paryż oraz Seul.

Wśród najtańszych miast pod względem kosztów przejazdu taksówką znalazły się przede wszystkim egzotyczne stolice Azji i Afryki jak choćby Victoria na Seszelach, Tegucigalpa w Kongo czy główne ośrodki Gambii, Gwinei Bissau i Nepalu.

Kilkanaście złotych turyści zapłacą także w kilku częściej odwiedzanych miastach jak Kiszyniów w Mołdawii czy tunezyjski Tunis.

Ceny taksówek z lotniska do miasta
fot. Kayak.pl

Zobacz także

Katowice najdroższe w Polsce

Eksperci wyszukiwarki sprawdzili również, jakie stawki obowiązują na największych lotniskach w Polsce.

Jak podaje oficjalna strona warszawskiego portu lotniczego, za przejazd taksówką do centrum podróżni zapłacą około 40 zł. Tym samym Warszawa uplasowała się na 30. miejscu w rankingu KAYAK.pl i dzieli je ex aequo ze stolicami m.in. Kataru, Gwatemali, Mozambiku, Litwy i Rumunii.

Co ciekawe, to właśnie w stolicy turyści mogą liczyć na najbardziej przystępne ceny taksówek w Polsce – najprawdopodobniej jest to spowodowane niewielką odległością, jaka dzieli lotnisko Chopina i centrum.

Koszt taksówki z małopolskiego portu Balice do oddalonego o 15 km centrum Krakowa to wydatek rzędu 89 zł, a z pomorskiego Rębiechowa do Gdańska (14 km) – 60 złotych.

Zobacz także

Najwięcej zapłacą osoby podróżujące z/do katowickiego lotniska, które położone jest 27 km od miasta – muszą się oni liczyć z wydatkiem rzędu nawet 160 zł.

– W wielu przypadkach taksówka może wynieść nawet kilkaset złotych. W pobliskim Berlinie zapłacimy za transfer trzy razy więcej niż w Warszawie, a w Oslo czy na Islandii nawet ponad 10 razy. Wcześniejsze przygotowanie i wyszukanie alternatyw dojazdu, jak transport publiczny czy autokar może pomóc zaoszczędzić nam nie tylko nerwów, ale i znacznej części wakacyjnego budżetu – podkreśliła Aleksandra Sowa-Frąckowiak, rzecznik prasowy KAYAK.pl.

Ceny taksówek z lotniska do miasta
fot. Kayak.pl

Jak przeprowadzono badania?

Ankieta dotycząca urlopowego stresu została przeprowadzona na zlecenie KAYAK przez Cint wśród 23 400 osób z 22 różnych krajów. Zbieranie danych odbywało się od 3 do 10 stycznia 2019 roku poprzez e-ankietę za pośrednictwem paneli Cint. Dane dla Polski opierają się na odpowiedziach 980 ankietowanych Polaków.

Analiza powstała na podstawie informacji dostępnych na oficjalnych stronach internetowych 140 międzynarodowych portów lotniczych, aktualnych 19 października 2019 roku. Ceny podano w PLN lub w przeliczeniu zgodnie z kursem wymiany nbp.pl z 7 listopada 2019 roku. Wszystkie ceny mogły ulec zmianie, mogą się różnić lub nie być dłużej dostępne.

Zobacz także

RadioZET.pl/mat. prasowe