Zamknij

Na zakupy z taczką i walizką. Tajlandia wprowadziła zakaz sprzedaży foliówek

08.01.2020 11:40
Tajlandia. Po zakazie sprzedaży foliówek, klienci pakują zakupy w nietypowy sposób
fot. JS100 Radio/Facebook

Taczki, wózki inwalidzkie czy walizki - w taki sposób wielu Tajów nosi zakupy od początku 2020 roku. Powodem jest zakaz sprzedaży plastikowych toreb, które wprowadziły największe sieci handlowe.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Od 1 stycznia 2020 roku największe sieci handlowe w Tajlandii, między innymi 7-Eleven, wycofały ze sprzedaży torby plastikowe. Pomimo że w całym kraju ma obowiązywać dopiero od 2021 roku, to już w wielu sklepach nie można dostać popularnej foliówki. 

Jak Tajowie radzą sobie bez plastikowych toreb? Część z nich zaczęła korzystać z toreb materiałowych. 

Jednak niektórzy, w ramach żartu, pakują zakupy do walizek czy taczek, a także niosą je na wieszakach na ubrania czy w wazonach. Zdjęcia pokazujące wymyślne "foliówki" są hitem w mediach społecznościowych.  

Zobacz także

- Ludzie zawsze znajdą sposób, by dobrze się bawić, ale nie spodziewałem się, że stanie się to hitem w sieci - podkreślił Pimvipar Upatampaganon, artysta z Bangkoku, w rozmowie z NBC News.

Miliardy foliówek trafia do kosza

Zakaz używania toreb plastikowych jest jednym ze sposobów na ratowanie zdegradowanego środowiska naturalnego w Tajlandii.

Przez ostatnie lata kraj w Azji Południowo-Wschodniej przeżywał gwałtowny wzrost gospodarczy. Z tego powodu doszło do masowego wylesienia, zanieczyszczenia wody i powietrza oraz zmniejszenia populacji zwierząt.

Zobacz także

Opublikowane w ubiegłym roku zdjęcie jelenia, który miał w żołądku plastikową torbę, wzburzyło tajską opinię publiczną i jeszcze bardziej rozgrzało dyskusję o wpływie człowieka na środowisko.

Jak podkreśliło NBC News, według Greenpeace około 75 miliardów sztuk plastikowych toreb trafia do śmieci każdego roku w Tajlandii. Z kolei Tajowie co roku produkują prawie 2 mld ton plastikowych odpadów.

Zdaniem części komentatorów zakaz sprzedaży plastikowych toreb to za mało i tajski rząd powinien jeszcze silnej zaostrzyć politykę środowiskową.  

Zobacz także

RadioZET.pl/NBC/Reuters