Zamknij

Władze tajlandzkie przejęły masową dostawę metamfetaminy o wartości prawie 38 mln dolarów

Olga Papiernik
03.04.2018 12:13
most, laos
fot. Peter Hershey on Unsplash

Władze tajlandzkie przejęły masową dostawę metamfetaminy o wartości prawie 38 milionów dolarów w pobliżu granicy z Laosem, poinformowali we wtorek urzędnicy, podkreślając rolę królestwa jako rurociągu dla narkotyków zalewających Azję Południowo-Wschodnią.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Władze we wtorek znalazły około 788 kilogramów metamfetaminy w opuszczonej ciężarówce, w północnej prowincji Chiang Rai, sercu słynnej strefy produkcji narkotyków "Golden Triangle".

Ponad 9 milionów tabletek metowych znaleziono również w workach na nawozy wewnątrz pojazdu, około 100 metrów od rzeki Mekong, która dzieli Tajlandię i Laos.

- Oba rodzaje narkotyków znaleziono w opuszczonej ciężarówce w dzielnicy Wiang Kaen w prowincji Chiang Rai - powiedział agent wojskowy AFP, żądając anonimowości.

Powiedział, że przemytnicy narkotyków już uciekli, podczas gdy władze zatrzymały trzech tajlandzkich mężczyzn podejrzanych o przygotowywanie się następnego celu.

Złoty Trójkąt - odległy region, w którym spotykają się północna Tajlandia, Myanmar i Laos - jest bazą dla karteli, które wytwarzają ogromne ilości opium i metanu, które są przemycane przez porowate granice do krajów całej Azji.

Powszechnie znana jako "lód", metamfetamina jest silniejszą formą narkotyku, który sprzedaje się w Tajlandii za około 60-80 dolarów za gram.

Narkotyk jest często przemycany na południe do Tajlandii, a następnie do Malezji, a nawet Australii - największego na świecie konsumenta metamfetaminy - gdzie gwałtownie rośnie cena.

Niższa i tańsza kuzynka Lodu, pigułki z kofeiną zwane "yaba", również są bardzo popularne w całej Azji.

Funkcjonariusze ds. Narkotyków twierdzą, że zajęcie pick-upa było jednym z największych, z ceną hurtową metamfetaminy wycenioną na 37,8 mln dolarów w Tajlandii.

Nie minął nawet tydzień odkąd władze skonfiskowały 700 kilogramów metamfetaminy przewożonej w ciężarówce, podróżującej po południowym krańcu Tajlandii, który prowadzi do Malezji.

Narkotyki zostały znalezione 28 marca wśród zapakowanych owoców, w prowincji Chumpon.

- Narkotyki były przewożone przez Tajlandię do Malezji i kierowane do krajów trzeciego świata - powiedział Soonthorn Chalermkiat z Biura ds. Zwalczania Narkotyków.

- Dwóch tajlandzkich i dwóch malezyjskich przemytników zostało aresztowanych - dodał.

Rekordowe ilości yaby i bardziej uzależniającej metamfetaminy zostały zajęte przez tajską policję.

ask-ssm/gle/sm/OP