Zamknij

Tajemna rządowa stacja z tanim paliwem. „Każdy może przyjechać i zatankować”

19.10.2021 15:25
stacja COAR na Powsińskiej w Warszawie
fot. Mapy Google

Prowadzona przez Centrum Obsługi Administracji Rządowej stacja paliw w Warszawie oferuje paliwo po „rządowych” cenach: podczas gdy za benzynę Pb95 i olej napędowy kierowcy płacą już grubo ponad 6 zł, na ukrytym obiekcie dystrybutory pokazują ceny z „5” na przedzie. Centrum Informacyjne Rządu zapewnia: każdy może przyjechać i zatankować.

Ceny paliw rosną niemal z dnia na dzień, przebijając 6 zł za 1 litr. A to jeszcze nie koniec podwyżek: specjaliści przewidują, że za benzynę i olej napędowy płacić będziemy znacznie więcej, a 1 listopada będzie wyjątkowo drogim świętem.

Na ul. Powsińskiej w Warszawie ukryta jest stacja, której drożyzna się nie ima. To obiekt prowadzony przez Centrum Obsługi Administracji Rządowej. Różnica między cenami jest spora: podczas gdy rzadkością nie są już cenniki opiewające na 6,19 zł za litr paliwa, na rządowej stacji zatankować można za 5,87 zł. Początkowo informowano, że obiekt dostępny jest tylko dla samochodów rządowych, CIR przekazał jednak, że tanie tankowanie dostępne jest dla wszystkich. Gdzie pojechać, żeby zatankować paliwo na rządowych cenach?

Rządowa stacja paliw z niskimi cenami. Każdy może zatankować

Stacja paliw prowadzona przez Centrum Obsługi Administracji Rządowej znajduje w Warszawie przy ul. Powsińskiej 69/71. Wjazd strzeżony jest przez szlabany, co zdawało się potwierdzać informacje „Faktu” o dostępności stacji tylko dla przedstawicieli rządu.

Jak się okazało, tanie tankowanie jest dostępne dla każdego. Zadeklarowało to Centrum Informacyjne Rządu w odpowiedziach na pytania zadane przez serwis next.gazeta.pl.

Stacja działa na podstawie koncesji na obrót paliwami ciekłymi, wydanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Jest ogólnodostępna. Każdy zainteresowany może przyjechać i zatankować tam swój samochód na tych samych warunkach.

CIR

COAR podało, że cena sprzedawanego na stacji paliwa ustalana jest na podstawie ceny zakupu powiększonej o marżę handlową. Na niskie ceny można zatem liczyć dzięki niższym kosztom hurtowego zakupu paliwa przez Centrum w przeszłości.

Centrum Obsługi Administracji Rządowej ogłosiło przetarg na dostawę 545 metrów sześciennych oleju napędowego i 1270 metrów sześciennych benzyny. Z informacji „Faktu” wynika, że to zapas, który na potrzeby samochodów rządowych miał wystarczać na dwa lata. Kierowcy szukający tańszego tankowania mogą pokrzyżować te plany. Nawet jeśli paliwo z nowej dostawy będzie droższe niż dotychczas, to jest duże prawdopodobieństwo, że na innych stacjach ceny będą jeszcze wyższe.

RadioZET.pl/Fakt/next.gazeta.pl