Zamknij

Ojciec Rydzyk z milionową dotacją od resortu Zbigniewa Ziobry

21.09.2020 09:27
Tadeusz Rydzyk z milionową dotacją od resortu Zbigniewa Ziobry
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News, Jakub Kaminski/East News (ilustracyjne)

Ministerstwo Sprawiedliwości przekaże do 2023 roku miliony złotych na Centrum Ochrony Praw Chrześcijan, prowadzone przez fundację o. Tadeusza Rydzyka - podał portal OKO.Press.

Lux Veritatis, fundacja zarządzana przez o. Rydzyka, w maju tego roku uruchomiła Centrum Ochrony Praw Chrześcijan. Jak przypomniał portal OKO.Press, misją tworzonego Centrum jest "ochrona praw chrześcijan oraz przeciwdziałanie przyczynom prześladowania ze względu na przynależność wyznaniową".

W ciągu pierwszym miesiącu działalności Centrum ograniczało się do wrzucania postów na Facebooku i uruchomienia własnej strony internetowej. Okazuje się, że najnowszy projekt ojca Rydzyka otrzymał obietnicę sowitej dotacji na najbliższe trzy lata.

Hojna dotacja dla projektu o. Rydzyka

Centrum Ochrony Praw Chrześcijan w ramach V konkursu Funduszu Sprawiedliwości na „przeciwdziałanie przyczynom przestępczości” otrzymało dotację na lata 2020-2023 z resortu sprawiedliwości.

Zobacz także

Fundacja o. Rydzyka wnioskowała o 7 mln zł. Ile faktycznie dostała z Ministerstwa Sprawiedliwości? Tego dokładnie nie wiadomo. Jednak portal OKO.Press podał, że od początku roku do Lux Veritats z dotacji resortu Ziobry na Centrum trafiło już ponad milion złotych. 

Dofinansowanie jest przekazywane w transzach, więc można przypuszczać o obietnicy wielomilionowej dotacji na Centrum o. Rydzyka. Zdaniem portalu publiczne pieniądze są wykorzystywane do produkcji audycji w Telewizji Trwam, również należącej do o. Rydzyka. Plansza o współfinansowaniu z Funduszu Sprawiedliwości pojawiła się m.in. 7 czerwca w „Rozmowach niedokończonych” w TV Trwam na temat chrystianofobii w Europie i w Polsce.

Zobacz także

Fundusz Sprawiedliwości jest ukierunkowany na pomoc osobom pokrzywdzonym i świadkom, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną. Jego celem ma być m.in. pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem czy pomoc postpenitencjarną osobom pozbawionym wolności, zwalnianym z zakładów karnych i aresztów śledczych.

Projekty o. Rydzyka mogą liczyć na hojne dotacje publiczne od 2015 roku, kiedy większościowe rządy objął PiS po wyborach parlamentarnych. W okresie od listopada 2015 roku do lipca 2019 roku z budżetu państwa na inwestycje o. Rydzyka miało trafić ponad 214 mln zł - przypomniało OKO.Press.

RadioZET.pl/OKO.Press