Zamknij

Ojciec Rydzyk z gigantyczną dotacją od rządu na muzeum

16.09.2020 16:25
Tadeusz Rydzyk z gigantyczną dotacją od rządu. Na jaki cel?
fot. Jakub Kaminski/East News (ilustracyjne)

Ojciec Tadeusz Rydzyk, założyciel Radia Maryja, dostanie w tym roku 64,4 mln zł publicznej dotacji na budowę muzeum "Pamięć i Tożsamość" w Toruniu - podał portal WP.pl.

Tadeusz Rydzyk, toruński redemptorysta, od lat może liczyć na wsparcie jego inicjatyw z publicznych pieniędzy. Założyciel Radia Maryja i Telewizji Trwam obecnie prowadzi prace nad powstaniem muzeum "Pamięć i Tożsamość". 

Jak podało WP.pl, w 2021 roku jest planowane oddanie do użytku budynku placówki. Ma ją prowadzić fundacja Lux Veritatis, której prezesem zarządu jest właśnie o. Rydzyk. 

Muzeum ojca Rydzyka z milionową dotacją

W odpowiedzi na interpelację posłanki Lewicy Joanny Scheuring-Wielgus wicepremier i minister kultury Piotr Gliński odpisał, że pierwotnie na podstawie umowy z dnia 20 czerwca 2018 roku kierowany przez niego resort przyznał na budowę muzeum w latach 2018-2020 w sumie 70 mln zł (w 2018 r. 5 mln zł, w 2019 r. – 55 mln zł, a w 2020 r. – 10 mln zł).

Zobacz także

Jednak z uwagi na przedłużające się postępowanie przetargowe, dotacji przewidzianej na 2018 rok nie wykorzystano. W rezultacie minister kultury przesunął te środki na lata 2019-2021 na łączną kwotę 117 mln 700 tys. zł (netto).

Dokładnie w ubiegłym roku na ten cel przeznaczono 38 mln 540 tys. zł, w 2020 r. – 64 mln 432 tys. zł, a w przyszłym roku – 14 mln 728 tys. zł. W ubiegłym roku podpisano umowę z potencjalnym wykonawca inwestycji - firmą Rafako S.A.

Jak wicepremier Gliński tłumaczył dotację na inicjatywę o. Rydzyka? "Inwestycja jest jedną z priorytetowych inwestycji w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego" – argumentował minister kultury w odpowiedzi na poselską interpelację. Z kolei zwiększenie dotacji związana ma być z rosnącymi kosztami inwestycji. 

Zobacz także

- To muzeum jest wspólnie budowane przez polskie państwo i środowisko toruńskie. To muzeum ma opowiadać historię Polski poprzez aksjologię Jana Pawła II (...) To jest przedsięwzięcie, które jest jedno z najsprawniejszych, najszybszych, najbardziej zdecydowanych - tłumaczył Gliński na początku sierpnia podczas otwarcia Parku Pamięci Narodowej (kolejna inicjatywa o. Rydzyka). 

"Muzeum ,,Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II ma za zadanie promować historię Polski, polskie dziedzictwo, kultywować idee wolności i solidarności zarówno w przestrzeni krajowej, jak i międzynarodowej. Równocześnie będzie zapraszało do swoistej podróży w poszukiwaniu bycia „sobą” i odnalezienia korzeni, prowadzącej przez proces zdobywania wiedzy, dojrzałości, wglądu w siebie, historię, kulturę, wartości" - wynika z opisu powstającej placówki.

Według wyliczeń portalu OKO.Press, od od listopada 2015 roku, czyli objęcia rządów przez PiS, do lipca 2019 roku do różnych instytucji związanych z ojcem Tadeuszem Rydzykiem trafiło z publicznych pieniędzy co najmniej 214,2 mln złotych.

RadioZET.pl/WP.pl