Zamknij

Fundacje powiązane z o. Rydzykiem wydały 5,3 mln zł na wynagrodzenia

Piotr Drabik
27.05.2019 15:10
Tadeusz Rydzyk i kierowane przez niego fundacje wydały 5,3 mln zł na pensje
fot. ALEX MARCINKOWSKI/East News (ilustracyjne)

Ponad 6,2 tys. zł – tyle wynosi średnie wynagrodzenie w fundacjach kierowanych przez o. Tadeusza Rydzyka. Łącznie w fundacji Lux Veritatis i Nasza Przyszłość na wynagrodzenia przeznaczane jest 5,3 mln zł – podał „Super Express”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Tadeusz Rydzyk, ojciec redemptorysta i założyciel Radia Maryja, jest we władzach kilku organizacji pozarządowej. W fundacji Lux Veritatis jest prezesem zarządu, a w fundacji Nasza Przyszłość zasiada w radzie nadzorczej.

Jak podał „Super Express”, według dokumentacji złożonej do Krajowego Rejestru Sądowego na wynagrodzenia w obydwu organizacjach przeznacza się 5,3 mln zł. Oznacza to, że średnie wynagrodzenie w fundacjach o. Rydzyka wynosi 6,2 tys. zł.

Zobacz także

Tylko w Lux Veritatis na wynagrodzenia pracowników wydano aż 4 226 538 zł.

Fundacja zatrudnia w jednym roku około 50 osób: 38 pracowników obsługi redakcyjno-technicznej, 8 z księgowości i administracji oraz jeden marketingowiec. Z kolei trójka pracowników ma urlopy wychowawcze. W rezultacie w Lux Veritatis średnia pensja wynosi 7 tys. zł.

Z kolei w fundacji Nasza Przyszłość suma wynagrodzeń wynosi 1 111 170 zł. Według „SE” pracują w niej 33 osoby: 22 nauczycieli, 10 osób zajmuje się księgowością i administracją, a jedna obsługą redakcyjno-techniczną. Średnia pensja w Naszej Przyszłości wynosi 2,8 tys. zł.

Zobacz także

Zdaniem ekonomisty Marka Zubera „pensje wypłacane w organizacjach powiązanych z o. Tadeuszem Rydzykiem są naprawdę przyzwoite”.

Znam fundacje, w których wypłaca się minimalną średnią krajową. Pamiętajmy, że fundacja fundacji nierówna. Kiedy taka organizacja opiera się o potężny biznes, wynagrodzenia są wyższe – dodał w rozmowie z „SE”.

Zobacz także

Fundacja Lux Veritatis jest nadawcą istniejącej od 2003 roku Telewizji Trwam, a fundacja Nasza Przyszłość odpowiada za m.in. wydawania książek związanych z działalnością o. Rydzyka.

RadioZET.pl/Super Express/PTD