Zamknij

Nowy minister finansów ze średnim wykształceniem?

14.11.2019 11:51
Tadeusz Kościński, nowy minister finansów ze średnim wykształceniem
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER/East News

Tadeusz Kościński, wskazany przez Prawo i Sprawiedliwość kandydat na ministra finansów nie ma wyższego wykształcenia – ustalił Dziennik Gazeta Prawna.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Jak wyjaśnia dziennik, Tadeusz Kościński skończył brytyjską uczelnię, ale polski odpowiednik jego wykształcenia to średnie, a nie wyższe.

W nocie biograficznej Kościńskiego na stronie Ministerstwa Finansów czytamy, że jest on absolwentem Goldsmith’s University of London. Przyszły minister urodził się w Wielkiej Brytanii, tam też spędził dużą część życia i niemalże od zawsze związany był z sektorem bankowym – wynika z opublikowanej na stronie resortu informacji.

Zobacz także

Jak podaje dziennik.pl, Kościński studiował geologię, botanikę i zoologię. Goldsmith’s University of London ukończył w latach 1976-1977. Wcześniej kształcił się Salesian College, także w Londynie. Na pytanie DGP resort finansów wskazał, że Kościński kształcąc się w brytyjskim modelu uzyskał „higher education”, czyli w dosłownym tłumaczeniu wyższą edukację.

W polskim systemie oznacza to, że ma jedynie średnie wykształcenie. Każdy wiceminister przed powołaniem wypełnia ankietę, która następnie trafia do Kancelarii Premiera. Tam Kościński musiał wpisać, że ma wykształcenie średnie 

– twierdzi informator dziennika

Dziennik sprawdził, że Goldsmith's University of London dopiero w latach 80. zaczął oferować studia undergraduate (pierwszy stopień uniwersytecki) i postgraduate, (drugi stopień). W pierwszym przypadku osiąga się tytuł licencjata, w drugim magistra lub doktora. Oba stopnie uniwersyteckie są w Polsce uznawane za wykształcenie wyższe.

Zobacz także

Jednak kwestia wykształcenia nie miała większego znaczenia przy nominacji na ministra. Jak wskazują anonimowe źródła DGP, Morawiecki ceni sobie współpracę z Kościńskim

Kim jest Tadeusz Kościński?

W resorcie przedsiębiorczości Tadeusz Kościński odpowiadał za działania wzmacniające ekspansję zagraniczną polskich firm, za wzrost inwestycji, rozwijanie gospodarki cyfrowej i upowszechnianie płatności bezgotówkowych. Był też odpowiedzialny za promocję gospodarki polskiej w kraju i za granicą oraz kształtowanie i realizację zasad wymiany handlowej Unii Europejskiej z krajami trzecimi. Kościński miał swój udział w reformie Specjalnych Stref Ekonomicznych.  Zanim trafił do resortu przedsiębiorczości,  pełnił funkcję wiceministra rozwoju. Przez całą karierę zawodową związany z sektorem bankowym.Od 1997 roku pełnił funkcję dyrektora w Banku Zachodnim WBK S.A. Wcześniej pracował w Polskim Banku Rozwoju S.A., Banku Przemysłowo-Handlowym, Banku Śląskim i Banku Pomorskim, a także w dwóch bankach w Londynie. Od 27 listopada 2015 r. do 15 stycznia 2018 r. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju.
RadioZET.pl/dziennik.pl