Zamknij

Brytyjska emerytura i akcje giełdowe. Kto jest najbogatszym ministrem?

25.11.2019 10:10
Tadeusz Kościński najbogatszym ministrem? Ma akcje i brytyjską emeryturę
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Lata pracy na stanowiskach kierowniczych w bankowości, akcje w spółkach notowanych na GPW i pewna emerytura z Wielkiej Brytanii. Nowy szef resortu finansów należy do najzamożniejszych ministrów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Powołany 15 listopada na stanowisko Ministra Finansów Tadeusz Kościński może pochwalić się majątkiem. „Dziennik Gazeta Prawna” donosi, że nowy minister jest właścicielem akcji spółek notowanych na giełdzie. Od prawie roku nie może jednak nimi zarządzać, bo miałby konflikt interesów związany z zasiadaniem w KNF. Jak donosi dziennik, Kościński ma kilka rachunków maklerskich. Minister pracował też w Londynie, zatem może liczyć na brytyjską emeryturę.

Wartość majątku jest adekwatna do osiąganych wynagrodzeń na zajmowanych przez Tadeusza Kościńskiego wysokich stanowiskach kierowniczych w bankowości 

– podkreślają służby prasowe MF dla dziennika.

Na czym dorobił się Tadeusz Kościński?

Dziennik opisuje, że znaczną część kariery wypracował na Wyspach. Minister przez prawie 40 lat pracował w sektorze bankowym w Wielkiej Brytanii i Polsce. Na swoim koncie na pracę między innymi dla japońskiego Tokai Bank i londyńskiego Banku Handlowego. Doradzał też bankom w Polsce, a po kilku latach doświadczenia piastował dyrektorskie stanowiska.

Zobacz także

Trudno, żeby przez tyle lat pracy w sektorze finansowym Tadeusz nie dorobił się dużego majątku”  komentuje rozmówca gazety, który pochodzi z kręgów rządowych i zna Kościńskiego.

Niebawem dostępne będą konkretne informacje dotyczące majątków polityków. Co do zasady, każdy polityk musi złożyć oświadczenie majątkowe, jednak nie ma obowiązku przekazania go opinii publicznej – przypomina gazeta. Dodaje, że Kościński wyraził zgodę na ujawnienia majątku.

Zobacz także

Kim jest Tadeusz Kościński?

Kościński zanim został szefem resortu finansów pełnił funkcję Podsekretarza Stanu w tym ministerstwie, a wcześniej był wiceministrem rozwoju. Końcem lat 90. związany był  polskimi bankami. Od 1997 roku pełnił funkcję dyrektora w Banku Zachodnim WBK S.A. Wcześniej pracował w Polskim Banku Rozwoju S.A., Banku Przemysłowo-Handlowym, Banku Śląskim, Pomorskim Banku Kredytowym, a wcześniej – w bankach w Wielkiej Brytanii.

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”