Zamknij

Tacza antyinflacyjna zawiesi pobieranie VAT? Tak rząd chce zwalczać wzrost cen

24.11.2021 14:18
Mateusz Morawiecki
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

W walce z inflacją rząd może sięgnąć po bezprecedensowe środki. Niemal na pewno obniżone zostaną stawki VAT na wybrane produkty, a rozważane jest nawet tymczasowe zrezygnowanie z pobierania podatku od wartości dodanej w wysokości 5 procent.

Tarcza antyinflacyjna może sięgnąć po bardzo zdecydowane metody wpływania na wysokość cen. Z deklaracji premiera wynika, że obniżona zostanie akcyza na nośniki energii, czyli gaz, węgiel i paliwo. Prawdziwy wpływ na rynek mają mieć zmiany w poborze podatku VAT.

Premier ma się już zastanawiać nad tym, jakie produkty przesunąć do stawki 5 procent, a rządowi eksperci badać, jak daleko można będzie posunąć się z obniżkami, żeby otrzymać na nie zgodę Unii Europejskiej. Pojawiają się nawet propozycje, żeby w niektórych przypadkach z pobierania VAT zrezygnować całkowicie, co skutecznie obniżyło ceny. Przynajmniej tymczasowo.

Rząd zrezygnuje z VAT, żeby obniżyć inflację? Przecieki o tarczy antyinflacyjnej

Tak wysokiej inflacji nie było w Polsce od dwóch dekad, a wszystko wskazuje na to, że tempo wzrostu cen będzie jeszcze przyspieszać. Narodowy Bank Polski wskazał, że szczytowych wartości należy spodziewać się na początku 2022 roku. Powrót do celu inflacyjnego ma jednak trwać nawet kilkanaście kwartałów, co oznacza że przed nami lata postępującej drożyzny.

Wzrost cen bardzo mocno odbije się na sytuacji finansowej Polaków o niskich dochodach, w tym licznej grupy emerytów i rencistów. Ochronić ich ma tarcza antyinflacyjna, składająca się z całego pakietu rozwiązań.

O kilku z nich już usłyszeliśmy. To bon energetyczny, czyli nowe świadczenie pieniężne przyznawane według kryterium dochodowego, oraz deklaracja obniżenia akcyzy na nośniki energii.

Prawdziwie rewolucyjnym rozwiązaniem może być jednak obniżenie stawek VAT na wybrane kategorie produktów, a nawet całkowite zrezygnowanie z jego pobierania. Od informatorów z kręgu rządowego dowiedział się o tym „Dziennik Gazeta Prawna”.

Poprzez zmianę rozporządzenia MF możemy np. przenieść jakiś towar ze stawki 8 proc. do 5 proc. Premier ma teraz decydować, o których produktach mowa. (…) Nie chcemy być posądzeni o niedozwoloną pomoc publiczną zaburzającą konkurencję na rynku europejskim. W przypadku VAT na poziomie unijnym nie ma tak naprawdę zbyt dużego pola manewru. Pytanie także, czy jest możliwe zawieszenie jego poboru.

informator DGP

To ostatnie, jak przyznał informator, „byłoby sprawą karkołomną”, dlatego też jest mało prawdopodobne. Definitywnego „nie” jednak jeszcze nie powiedziano.

Anonimowy przedstawiciel kręgu rządowego dodał, że bardzo wnikliwie analizowane są potencjalne skutki wprowadzenia pakietu inflacyjnego, jako że jednym z możliwych następstw obniżonych cen może być podwyższenie popytu, czyli wywołać jeszcze większą presję inflacyjną.

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna