Zamknij

Ta grupa zawodowa zarobi na Polskim Ładzie. Wszystko przez skomplikowane prawo

14.09.2021 09:11
Ta grupa zawodowa zarobi na Polskim Ładzie
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER/East News

O ile Polski Ład opłaci się niektórym etatowcom i emerytom, o tyle o zyskach rzadziej mówią samozatrudnieni. Zdaniem ekspertów przedsiębiorcy będą szukać optymalizacji, a pomogą im w tym coraz lepiej opłacani księgowi.

Polski Ład to szereg reform podatkowych, których obawiają się przede wszystkim osoby prowadzące własny biznes. Nie każdy skorzysta bowiem z wyższej kwoty wolnej czy przesunięciu drugiego progu podatkowego. Każdy podatnik straci jednak na reformie składki zdrowotnej.

Zdaniem ekspertów podatkowych w szczególności liniowcy będą szukać optymalizacji kosztów tak, by ich działalność się opłaciła. Wzrost kosztów prowadzenia biznesu to konsekwencja nie tylko niekorzystnych dla liniowców zmian podatkowych, ale i konieczności zwiększenia nakładów na sprawnych księgowych – piszą eksperci podatkowi.

Polski Ład zwiększy popyt na „sprawnych” księgowych

- Reforma podatkowa spowoduje masowe ruchy przedsiębiorców szukających możliwości optymalizacji biznesu i wpłynie na wzrost kosztów obsługi księgowej - mówią PAP eksperci o pakiecie podatkowym Polskiego Ładu.

Zdaniem ekspertki ds. rynku pracy Konfederacji Lewiatan Moniki Fedorczuk etatowcy zyskają, gdyż skorzystają z ulgi dla klasy średniej, ale przywilej ten ominie pracowników na  śmieciówkach czy samozatrudnionych. Czy to oznacza, że samozatrudnieni świadczący usługi dla jednego podmiotu zdecydują się na umowy o pracę? Zdaniem ekspertki jest za wcześnie, by to przewidzieć.

- Obecne zapowiedzi dotyczące zmian podatkowych są na tyle nieprecyzyjne i szybko zmieniające się, że trudno jest podejmować racjonalne decyzje w oparciu o napływające informacje - mówi ekspertka.

Jeżeli przepisy podatkowe będą nadmiernie skomplikowane, to będzie to oznaczać większe koszty prowadzenia działalności gospodarczej z uwagi na wzrost kosztów obsługi księgowej. To może być istotną barierą dla nowych firm 

Monika Fedorczuk

Zastępca dyrektora Biura Polityki Gospodarczej Krajowej Izby Gospodarczej Przemysław Ruchlicki zgadza się z twierdzeniem, że na Polskim Ładzie zyskają księgowi, którzy będą mieli pełne ręce roboty.

- Na razie nie znamy ostatecznego kształtu rozwiązań podatkowych i nie wiemy dokładnie, kiedy je zobaczymy. Jak to się już stanie, na pewno będą gwałtowne ruchy na rynku, fale przedsiębiorców, którzy będą próbowali zoptymalizować sobie działalność na przyszły rok, choć projektodawca postarał się, by zmiana formy opodatkowania nie była bardzo korzystna dla przedsiębiorców - stwierdził Ruchlicki.

RadioZET/PAP(Karolina Mózgowiec)