Zamknij

TVP podpięta do „rządowej kroplówki”. Ponad 2 miliardy złotych pomocy w trzy lata

Piotr Drabik
17.01.2019 15:34
TVP. Ponad 2 miliardy złotych pomocy w trzy lata dla telewizji Jacka Kurskiegospr
fot. Jacek Dominski/REPORTER/East News

Media publiczne kierowane przez Jacka Kurskiego mogą liczyć na szczodrość Prawa i Sprawiedliwości. Blisko 2 miliardy złotych wsparcia otrzymała Telewizja Polska przez ostatnie trzy lata. W Sejmie jest projekt kolejnej rekompensaty dla TVP. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy płacisz abonament RTV?

Liczba głosów:

Jak wyliczył portal Money.pl, po trzech latach rządów Kurskiego telewizja publiczna ma 180 mln złotych straty. Problemy finansowe TVP wynikają z m.in. ze spadających lawinowo zysków z reklam. Przez ostatnią dekadę zmniejszyły się one o 35 proc.

Z dostępnych sprawozdań finansowych wynika, że TVP ratowały hojne dotacje od polityków PiS.

W ciągu trzech lat rządzący wydali na telewizję publiczną blisko 2 mld złotych. Na tę kwotę składa się udzielone w sierpniu 2017 roku 800 mln zł pożyczki od Skarbu Państwa, blisko 900 mln zł rekompensaty za osoby zwolnione z płacenia abonamentu w latach 2010-2017 r. oraz wykup przez Bank Gospodarstwa Krajowego obligacji TVP o wartości 300 mln zł. 

Zobacz także

Sięgnięcie po publiczną pomoc nie zmniejszyło kosztów telewizji publicznej pod rządami Jacka Kurskiego. Na realizację swojej misji TVP wydaje coraz więcej – z 1 mld 426,5 mln zł w 2015 roku do 1 mld 581,8 mln zł dwa lata później.

Zdaniem portalu Jacek Kurski zarządza telewizją, która może być warta 1,5 mld zł (przy utrzymaniu 3-4 proc. wzrostu oraz aktywa obrotowe). Ostatnie oficjalne dane na ten temat pochodzą sprzed 12 lat, kiedy wartość TVP wyceniano na ponad dwa razy mniejszą. 

Sprawozdania finansowe pokazują, że telewizja publiczna nie jest w stanie utrzymać się z wpływów abonamentowych. W 2017 roku do TVP wpłynęło z tego tytułu 622 mln zł, ale średnia przez ostatnie lata wynosiła około 310 mln zł – czyli ponad pięciokrotnie mniej niż koszty utrzymania.

RadioZET.pl/Money.pl/PTD