Zamknij

TVP. Ujawniono wysokość pensji prezesa Jacka Kurskiego

Piotr Drabik
12.04.2019 09:27
TVP. Podano wysokość pensji prezesa Jacka Kurskiego
fot. Artur Zawadzki/REPORTER

Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski w ubiegłym roku zarabiał miesięcznie średnio 33,8 tys. zł. Chodzi o podstawowe wynagrodzenie bez dodatków. „Gazeta Wyborcza” podkreśla, że bez wsparcia z budżetu państwa TVP notowałaby same straty.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy prezes TVP powinien ustąpić?

Liczba głosów:

TVP jest kierowana przez Jacka Kurskiego od października 2016 roku.

Były polityk Prawa i Sprawiedliwości, według rocznego sprawozdania telewizji publicznej, w ubiegłym roku razem z innym członkiem zarządu TVP Maciejem Staneckim zarobili razem ponad 812 tys. zł. To podstawowe wynagrodzenie bez dodatków oraz wpływów z innych umów. 

Zobacz także

Ile zarobił prezes TVP?

W przeliczeniu oznacza, że Kurski i Stanecki miesięcznie średnio otrzymywali po 33,8 tys. zł wynagrodzenia. Z odpowiedzi na poselskie interpelacje wynikało, że prezes TVP od stycznia 2016 roku zarobił 637 tys. 384 złote, czyli ok. 26 tys. zł miesięcznie.

„Wyborcza” podkreśla, że pensja Kurskiego rośnie, choć sytuacja finansowa TVP zależy głównie od wsparcia z budżetu państwa. Telewizja publiczna utrzymuje się głównie z reklam i abonamentów. 

Według sprawozdania w 2018 roku TVP przyniosła 3,5 mln zł zysku. Rok wcześniej było to tylko 500 tys. Członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun, który w czwartek prezentował raport finansowy telewizji publicznej, podkreślił, że koszty TVP w 2018 roku były najwyższe od sześciu lat i wynosiły 2 mld 225 mln zł.

TVP podpięta do rządowej kroplówki. Ponad 2 miliardy złotych pomocy w trzy lata

Budżet państwa wspiera TVP

Od momentu dojścia do władzy Prawa i Sprawiedliwości TVP może liczyć na hojne transfery z budżetu państwa. 

W 2017 roku TVP otrzymała 800 mln zł kredytu z Funduszu Reprywatyzacyjnego po decyzji rządu Beaty Szydło. W tym samym roku do telewizji publicznej trafiło jeszcze 980 mln zł z tytułu straty abonamentowej.

Z tego samego powodu dla TVP przeznaczono 1,2 mln zł po uchwaleniu przez parlament i podpisaniu przez prezydenta specjalnej ustawy.

Według sprawozdania wzrosło zatrudnienie w spółce TVP – w 2018 roku pojawiło się 106 nowych etatów, a zwolniono 192 osoby (w tym na emeryturę przeszło 46). W grudniu ubiegłego roku telewizja publiczna zatrudniała 2761 osób.

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/PTD