Zamknij

TVP z coraz lepszymi wynikami. "DGP": tylko dzięki państwowym dotacjom

28.11.2019 07:10
TVP z większymi zyskami. "DGP": tylko dzięki państwowym dotacjom
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Telewizja Polska ma coraz większe przychody, ale głównie dzięki państwowym dotacjom - podał "Dziennik Gazeta Prawna". Bez nich, TVP może popaść z finansowe tarapaty. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak wynika ze sprawozdania spółki dla Rady Mediów Narodowych, do którego dotarł "DGP", zysk netto Telewizji Polskiej po trzech kwartałach tego roku wyniósł 159,4 mln zł.

Wynik finansowy jest o 16 proc. lepszy od osiągniętego w analogicznym okresie poprzedniego roku. Przychody największego medium publicznego wzrosły o ponad 21 proc. – do 1,8 mld zł.

Zobacz także

Rządowa "kroplówka" dla TVP

Okazuje się jednak, że dobre lepsze wyniki finansowe TVP nie są rezultatem coraz większych obrotów biura reklamy. Główną przyczyną są rządowe dotacje, które media publicznie hojnie otrzymują od chwili objęcia władzy przez PiS.

Szacunkowo w ramach różnych dofinansować, media publiczne otrzymały od 2015 roku ponad 2 mld zł - przede wszystkim z tytułu rekompensaty za niezapłacony abonament.

"DGP" wskazała, że w 2017 roku abonament i rekompensata łącznie stanowiły 38 proc. przychodów TVP. W ubiegłym roku już 46 proc., a w tym roku większość.

Zobacz także

Kilkaset milionów złotych ma zostać wydane na pensje dla pracowników. Do września tego roku zespół TVP powiększył się do 2824 osób.

Ograniczenie rządowych dotacji w 2020 roku oznaczałoby, że telewizja musiałaby zrezygnować z połowy wydatków i zamiast nowych produkcji jak w bieżącym roku – przejść na emisję programów powtórkowych.

Dziennik zapytał TVP, jak duże dodatkowe środki publiczne uwzględnia w planie finansowym na 2020 r. oraz czy ma plan awaryjny na wypadek, gdyby musiały jej wystarczyć przychody reklamowe i abonament radiowo-telewizyjny.

"Trwają prace nad konstrukcją planu ekonomiczno-finansowego na 2020 rok" – odpowiedziało biuro prasowe TVP, dodając, że przekazanie informacji będzie możliwe dopiero po zatwierdzeniu planu przez zarząd i radę nadzorczą.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna