Zamknij

TVP podpisało nową umowę z biskupami

24.09.2020 10:08
TVP podpisała nową umowę z biskupami i dostanie 330 mln zł z abonamentu
fot. TVP/mat. prasowe

TVP podpisała nową umowę z Konferencją Episkopatu Polski (KEP) na emisję audycji katolickich. Jednocześnie KRRiTV zdecydowała o przyznaniu 330 mln zł z wpływów abonamentowych na telewizję publiczną.

TVP zawarło nowelizację umowy z polskimi biskupami, która pierwotnie została podpisana w 2008 roku. Jak podał portal Wirtualnemedia.pl, porozumienie podpisali prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski, członek zarządu spółki Mateusz Matyszkowicz, biskup Artur Miziński oraz arcybiskup Wacław Depo, przewodniczący rady ds. środków społecznego przekazu.

Co zakłada nowa umowa? Rozszerzenie oferty programowej o nowe audycje na antenie TVP Info oraz w paśmie ogólnopolskim TVP3. Nowością będą także codzienne transmisje porannej Mszy Świętej (godz. 7 w TVP1) oraz Koronka do Miłosierdzia Bożego (godz. 15 w paśmie wspólnym TVP3).

Kolejne setki milionów złotych dla TVP

Wirtualnemedia.pl przypomniały, że w 2015 roku umowa TVP z KEP była szeroko dyskutowana przez polskich biskupów. Zarzucali oni telewizji publicznej, że w ośrodkach regionalnych umowa realizowana była jedynie w części. Ówczesne władze telewizji odrzucały sugestie o ograniczenia audycji katolickich.

Zobacz także

Od wybuchu pandemii koronawirusa codziennie na antenie TVP1 transmitowana jest msza święta, a o godz. 15 w TVP3 Koronka do Miłosierdzia Bożego. Pierwotnie celem miało być umożliwienie wiernym udział w nabożeństwach podczas obostrzeń w przemieszczaniu się. Nawet po ich zniesieniu transmisje katolickie zostały w ramówce kanałów TVP.

Podpisanie przez władze TVP umowy z biskupami zbiegło się z rozdzielnie wpływów abonamentowych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiTV). 

Prognoza wpływów abonamentowych na 2021 rok wynosi 650 mln zł. Zdecydowano, że Telewizja Polska otrzyma 50,79 proc. tej kwoty, czyli 330,13 mln zł. Polskie Radio dostanie 24,61 proc. wpływów, co stanowi kwotę 159,949 mln zł. Natomiast spółki radiofonii regionalnej otrzymać mają 24,60 proc. wpływów (159,916 mln zł).

Zobacz także

KRRiTV zapowiedziała, że od przyszłego roku będą obowiązywać wyższe stawki abonamentu RTV. Miesięczna opłata za samo radio wzrośnie o 50 groszy, a za telewizor lub radio i telewizor - o 1,80 zł - podały Wirtualnemedia.pl.

RadioZET.pl/Wirtualnemedia.pl