Zamknij

TVP: z Telegazety korzysta 2,7 miliona Polaków

05.10.2020 16:23
TVP nie rezygnuje z Telegazety. Kto jeszcze z niej korzysta?
fot. xavier gallego morell/Shutterstock (ilustracyjne)

Telegazeta nie jest reliktem przeszłości - przekonuje Telewizja Polska, która przekazała najnowsze dane na temat korzystania z tej usługi. 

Telegazeta, jak powszechnie nazywana jest w Polsce usługa przesyłania danych przez telewizję, kojarzy się głównie z latami 90. ubiegłego stulecia. System do przesyłania krótkich informacji, programu TV czy ogłoszeń drobnych jest dostępny w Polsce od 1988 roku. Zanim internet na dobre stał się głównym źródłem informacji i rozrywki, to właśnie Telegazeta umożliwiała milionom Polaków dostęp do najnowszych wyników meczów piłkarskich oraz innych informacji. 

Pomimo upowszechnienia się mobilnego internetu i uruchomienia naziemnej telewizji cyfrowej, z teletekstu wciąż można korzystać. Na przykład przy okazji oglądania kanałów TVP, która nie tylko nadal prowadzi własny teletekst, ale dodatkowo nie myśli o rezygnacji z tej usługi.

Kto czyta Telegazetę?

Telegazeta (znak towarowy zastrzeżony przez TVP) jest dostępna w aż 23 wersjach. Dlaczego? "Każdy z 16 oddziałów terenowych ma swój odrębny teletekst. Funkcjonuje także 7 teletekstów o zasięgu ogólnopolskim, są to: Telegazeta TVP1, Telegazeta TVP2, Telegazeta TVP Polonia, Telegazeta TVP Kultura, Telegazeta TVP Historia, Telegazeta TVP Seriale i Telegazeta TVP Sport" - przekazało nam Centrum Informacyjne TVP.

Zobacz także

Okazuje się również, że przeświadczenie o Telegazecie jako relikcie przeszłości, nie znajduje potwierdzenia w badaniach zleconych przez telewizję publiczną.

Ankieta wykonana przez Kantar w grudniu 2019 roku pokazała, że co dziesiąty Polak w wieku 15-75 lat jest czytelnikiem Telegazety TVP. "Badania na reprezentatywnej grupie wykazały, iż 2,7 mln Polaków czerpie informacje z tego źródła" - wskazało Centrum Informacyjne TVP.

85 proc. użytkowników Telegazety TVP korzysta z niej co najmniej raz w tygodniu. 49 proc. zagląda do Telegazety TVP kilka razy w tygodniu. "Teleteksty cieszą się tak dużą popularnością także dlatego, że tworzą je również sami czytelnicy. Dzięki komunikacji SMS, widzowie na bieżąco mogą zamieszczać swoje komentarze do aktualnych wydarzeń, uczestniczyć w prognozowaniu zakończenia rozgrywek sportowych" - argumentuje Centrum Informacyjne TVP.

Zobacz także

Redagowaniem treści Telegazety zajmuje się kilkanaście osób. Ile kosztuje utrzymanie usługi przez TVP? "Plany dotyczące dalszego funkcjonowania i rozwoju Telegazety oraz koszty utrzymania – stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa" - odpowiedziała nam telewizja publiczna.

RadioZET.pl