Zamknij

TVP dostało więcej z pomocy publicznej niż kopalnie i kolej

24.11.2020 13:14
TVP dostało więcej z pomocy publicznej niż kopalnie i kolej
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Przez ostatnie trzy lata TVP dostało z budżetu państwa więcej niż kopalnie i kolej - wynika z analizy Fundacji ePaństwo. W sumie przez ten okres rząd PiS w ramach pomocy publicznej przekazał ponad 124 mld zł. 

PiS samodzielnie rządzi od 2015 roku, kiedy partia kierowana przez Jarosława Kaczyńskiego pierwszy raz wygrała wybory parlamentarne. Jak wskazała Fundacja ePaństwo, od tego momentu do wybranych instytucji popłynął szeroki strumień publicznych środków. 

W poniedziałek uruchomiono portal Ktoile.pl, w którym przedstawiono beneficjentów pomocy publicznej z ostatnich 3 lat. Wykaz obejmuje wyłącznie organizacje wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), ale nie zawiera tych wpisanych do Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jakie podmioty dostały najwięcej pieniędzy?

TVP dostało więcej niż kopalnie

Okazało się, że największym beneficjentem jest Telewizja Polska. W ciągu ostatnich trzech lat medium kierowane przez Jacka Kurskiego otrzymało aż 4,8 mld zł z pomocy publicznej. Na drugim miejscu znalazła się Spółka Restrukturyzacji Kopalń - 3,1 mld zł oraz państwowy przewoźnik kolejowy PKP Intercity - 2,7 mld zł. 

Zobacz także

TVP najwięcej dostało w tym roku - aż 2 mld zł. Chodzi o kontrowersyjną rekompensatę za starty we wpływach z abonamentu RTV, której autorami byli posłowie PiS. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w tej sprawie, choć opozycja apelowała o przekazanie tych środków na system ochrony zdrowia. W wyniku decyzji Dudy, na kilka miesięcy stanowisko prezesa zarządu TVP stracił Jacek Kurski - jednak po wyborach prezydenckich został ponownie wybrany na to stanowisko. 

Z kolei instytucją, która najwięcej wydała na pokrycie pomocy publicznej, jest Polski Fundusz Rozwoju. W latach 2017-2020 przekazał 32,9 mld zł - zdecydowaną większość w ostatnich miesiącach w związku z tarczą finansową na pomoc w czasie pandemii koronawirusa.

Zobacz także

Według Fundacji ePaństwo największym zarejestrowanym beneficjentem pomocy w ramach rządowych tarcz jest spółka TWA Retial (właściciel m.in. marki odzieżowej Reporter Young) - aż 3,9 mln zł. W sumie według zestawienia na dotychczasową pomoc publiczną w ramach walki ze skutkami pandemii przekazano ponad 36 mld zł. Na tym jednak może się nie skończyć, bo rząd Mateusza Morawieckiego obiecuje kolejne tarcze finansowe i antykryzysowe dla przedsiębiorców najbardziej dotkniętych restrykcjami.

RadioZET.pl